Ziynet Sali Kimdir ? Vikipedi

2 Nisan 1975 tarihinde Kıbrıs’ta dünyaya gelen Ziynet Sali, babasının işi nedeniyle ailesiyle birlikte 6 yıl İngiltere’de yaşamıştır. 7 yaşında ailesi tekrar Kıbrıs’a dönmüştür ve Kıbrıs’ta eğitim hayatına başlamıştır. Lise eğitimini Polatpaşa Lisesi’nde tamamlamıştır. Lise eğitimi esnasında K.K.T.C. Kültür Bakanlığı’nın Türk Sanat Musiki Korosu’nun en genç solisti olmuştur. Solist olduktan bir sene sonra THM ve TSM dersleri alan Sali, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Konservatuar Bölümü’ne hazırlanmıştır.

1994 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Türk Sanat Müziği Bölümü’ndeki sınavını başarıyla geçen Sali’nin müzik eğitim hayatı böylelikle başlamıştır. Ziynet Sali’nin ilk albümü 2000 yılında çıkardığı “BA-BA” adlı albümdür. Bu şarkıyı Türkçe ve Yunanca olarak yorumlayan Sali, Yunanca aksanıyla müzik dünyasının dikkatini çekmeyi başarmıştır. 2002’nin Mayıs, Nisan ve Mart aylarında 3 ay boyunca ilk Grek Müzik denemesini İstanbul’un Beyoğlu semtinde bulundan Zindan Bar’da yapmıştır. Daha sonra ise Zorba geceleri başlamıştır. Ziynet Sali’nin 550 civarında Yunanca, 2000 civarında Türkçe repertuarı var. Zorba’da tam 4 sene çalışmıştır.

Ziynet Sali, Jennifer Lopez gibi dünya starına benzerliğiyle dikkat çekmektedir. 2004 yılında Amman Kuzum Türkiye’de büyük ses getirirken, 2006 yılında Mor Yıllar adlı üçüncü solo albümü yayınlanmıştır. 2008 yılında Herkes Evine, 2012 yılında Sonsuz Ol adlı albümleri çıkarmıştır.

Atina, Selanik gibi Yunan şehirlerinde konser veren Sali, birçok Yunan televizyon kanalına, radyosuna ve gazetesine konuk olarak davet edilmiştir. 2014 yılı itibariyle KANAL D ekranlarında yayınlanmaya başlayan “Star Işığı X Factor” adlı yarışmada jüri üyeliği yapmaktadır. Ziynet Sali; Çılgın Dershane Kampta ve Son Osmanlı Yandım Ali gibi sinema filmlerinde de oynamıştır.

Ziynet Sali’nin en popüler şarkısı Bugün Adım Leyla

 *|* Ziynet Sali Boyu: 1.57 m.

 *|* Ziynet Sali Kilosu: 58 kg.

 *|* Ziynet Sali Twitter: twitter.com/ziynetsali

 *|* Ziynet Sali İnstagram: instagram.com/ziynetsali.

Ziynet Sali Kimdir ? Vikipedi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık