Yer Elması Faydaları

Yer Elmasının Mucizesi

Yer elması toprak altında patates gibi yetişir tadı turbu andırır. Yer elmasına tadını veren inülin maddesidir. İçinde nişasta olmadığından dolayı şeker hastaları rahatlıkla tükete bilir. Yer elmasının anavatanı Kuzey Amerika’dır anavatanı Kuzey Amerika olmasına rağmen Avrupa ve Türkiye’de de yetiştirilir. Adından dolayı meyve olduğu düşünülürse aslında bu bir sebzedir ve yemeği yapılmaktadır. Yetiştirilme şekli havuca benzemektedir, ekildiğinde 40-50 hafta sonra yer altında yetişen havuç ve patates gibi kendini toprağın dışına atar. Küçük sarı renkte ayçiçeğini anımsatan bir görüntüsü vardır.

Tarımda Yer Elması

Yer elması yetiştiriciliği ekonomik olarak fazla bir değeri yoktur. Ekim alanı yıldan yıla değişmekte olup yaklaşık 20-30 hektarlık alanda yetiştirilir. Yer elması yetiştirmek için özel bir alana gerek duyulmaz. Bahçenizi ve ya tarlanızın bir köşesinde sınır bitkisi olarak yetir. Yer elması ne kadar çok toprakta kalırsa tadı ve kalitesi artar. Yer elması iki gruba ayrılır kırmızı ve sarı kabuklu olmak üzere. Kırmızı kabuklu yer elması şekilsizdir, bunlar sanayilerde veya hayvan yemi olarak kullanılır. Sarı kabuklu yer elmaları ise yemeklik olarak kullanılır.

Yer Elmasının Yetiştirilme Şekli

Yer elmasını yetiştirmek için sıcaklık isteği 20-25C dir. Sıcaklık isteği bakımından geniş bir adaptasyon yeteneğine sahiptir. Yer elması yetiştirilecek toprak gübrelenip sürülmesi gerekir.  Mart ayı içinde toprağın 8-10 cm derinliğine dikilir. Tohumluk olarak 30-50 g ağırlıktaki küçük tohumlar seçilmelidir.70 cm aralıklarla dikilir. Çıkması 40 ila 50 hafta’yı bulmaktadır.

Yer Elmasının Faydaları

  • Diyabet hastalıklarına iyi gelir ve vücuda kuvvet verir.
  • Anne sütünü artırmaya yardımcı olur ve cinsel isteği tetikler
  • Kabızlığı önler ve kansızlığa iyi gelir.
  • Hemoroit basura iyi gelir, idrar söktürücü özelliği vardır.
  • Öksürüğe iyi gelir, cildi temizler ve canlılık kazandırır.

Yer Elması Faydaları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık