Vaftiz Nedir – Vaftiz Töreni Nasıl Yapılır ?

Vaftiz,  kişinin anlını ıslatmak veya tüm vücudunu suya batırmak şeklinde icra edilen dini bir ayin ve yeniden doğma törenidir.

Vaftiz Köken Bilimi

Vaftiz sözcüğü ‘’suya batırmak ve yıkamak’’ anlamına gelmektedir. Yunancadan türeyen bir kelimedir.

Hristiyanlıkta Vaftiz Önemi

Bir çok Hristiyanlık dini çocuklar doğduktan 8 gün sonra vaftiz edilir ve sonra isim verirler. Bazı Hıristiyan mezheplerinde ise Mesih İsa’ya iman edenlere vaftiz edilir. Vaftiz ayrıca Hıristiyanlığın şartı sayılan yedi merasiminden biridir. Bir çocuğu vaftize hazırlayan, ayin sırasında onu kucağında tutacak olan annesi ve babasıdır. Kiliselerde vaftiz suyunun konulduğu tasada vaftiz adı verilmiştir. Hemen hemen bütün dinlerde bedenin arınmasını sağlamak için çeşitli şekillerde su kullanıldığı bilinmektedir. Hıristiyanlar için vaftizsiz cennete girmek mümkün değildir.  Yapılan araştırmalar su ile yıkanarak ruhu arıtma inancı Hıristiyanlıktan çok daha eski dini bir gelenek olduğu ortaya çıkmıştır. Buna benzer bir uygulama Anadolu’daki Kybele ibadeti sırasında rastlanmıştır. Hıristiyanlarda vaftiz bir inanç şeklinde kurumlaşınca, vaftiz için özel yerlerin yapılması gündemde konu olmuştur. Katadral ve kiliselerin yanında, vaftiz yapmaya mahsus bir tekneyi ihtiva eden yuvarlak yada köşeli kümbet şeklinde vaftiz hane binaları inşa edilmiştir. Zamanla suya batırılarak vaftiz usulü kaldırılmış ve kilisenin içine vaftize mahsup şapeller ilave edilmesi konusu gündeme gelmiştir. Kiliselerde vaftiz yapmak için vaftiz teknesi bulunmaktadır.

Vaftiz Uygulamasına Rastlanan İnançlar

Vaftiz törenleri Yunan Mitolojisinde de rastlanmıştır. Bunun en güncel örneği Aşil’in vaftizidir. Efsaneye göre topuğundan tutularak suya batırılan Aşil ,topuğu hariç ölümsüz olduğu hale geldiği inancına varılmıştır. Vaftiz İbrahim’i dilerdi kökeni Museviliğe dayanmakla beraber, yaygın bir şekilde Hıristiyanlık dininde de uygulanmaktadır. Hıristiyanlık ve Musevilikten türeme bazı dinlerde be bazı Hindu inanışlarında da vaftiz uygulamasına rastlanmıştır.

Vaftiz Töreni (ayini) Nasıl Yapılır ?

Vaftiz Nedir – Vaftiz Töreni Nasıl Yapılır ? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık