Ülser Nedir

Ülser Nedir

On iki parmak bağırsağının (duedenum) ya da midenin sindirim sıvıları ve mide asidi tarafından harabiyete uğraması sonucunda meydana gelen doku kaybına ülser denir. Asit pepsinin etkisi ile doku daha derine inebilir. Enflamasyon olarak bilinen yarayı meydana getirir.

Ülser Belirtileri Nelerdir

En sık ülser belirtileri arasında kartının üst kısmında yanma ya da kemirme şeklinde ağrının bulunmasıdır. Genel olarak öğün aralarında meydana gelen bu ağrı, geceleri hastayı uykudan uyandırabilir. Bu ağrı, yemek yemekle ve antiasit olarak adlandırılan, mide asidini sıfırlayan pastillerle ya da çiğneme tabletleriyle birkaç saat ile birkaç dakika arasında hafifletilebilir. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında ağrının sıklığı artar. Bu rahatsızlığın belirtileri; kusma, bulantı, kilo kaybı ve iştahsızlıktır.

Ülser Nedir

Ülser Tedavisi

Ülser tedavisi 3 şekilde yapılabilir. Diyet, ilaç ya da ameliyattır.

Diyet tedavisinde; hastanın turşu, ekşi, baharatlı, acı, asidik ve yağlı yiyeceklerden kaçınması gerektiği söylenir ve hastaya süt tedavisi verilirdi. Günümüzde ülser hastaları için özel bir diyet programı olmadığı için yatmadan önce içilen sütün dahi zararı olabiliyor. Özel diyetlerin ülseri iyileştirmede katkısının olmadığı kanıtlanmıştır. Ülserli hasta sigarayı kesinlikle bırakmalıdır. Sigara içmek, ülser iyileşmesini geciktirir. Ülser hastaları aspirin benzeri romatizma ilaçları kullanmamalıdır. Alkol alımı ise yüzeysel mukoza direncini bozar ve ülserin iyileşmesinde gecikmeye yol açtığı gibi gastrite de yol açabilir.

İlaç tedavisinde ülser için; H2 reseptör blokerleri ve proton pompa inhibitörleridir. Bu ilaçlar mide asitlerini azaltır ve yakınmaları rahatlatır. Bunun yanı sıra mide, mide asidinin ülser üzerine etkisini ortadan kaldırır ve iyileşmeyi gerçekleştirir.

Ameliyat tedavisi; hasta tıbbi tedaviye yanıt vermezse, hastada delinme, daralma, kanama ve tıkanma meydana gelirse gerçekleştirilir. Birçok ülser hastası ilaçla iyileştiği için ameliyata çok fazla gerek duyulmaz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık