Türklerin İngilizce Öğrenememesi

İngilizce deneme yazacam demiştim,
Arkadaşlar Konumuz Türklerin İngilizce öğrenememesi.
Sizce bunun temeli eğitim sistemi mi?
Evet ama bu kadar basit bir dil için sadece eğitim sistemini suçluyamayız: çünkü İngilizce Dünya’nın en kolay dili. Hemde açık ara.
Evet Türkçe’de Dünya’nın en zor dillerinden biri fakat bizim dilimiz sondan eklemeli yani “ek” lerden mevcut iken İngilizce ise kelime öbeğine dayalı bir dil. Bu bizim dile çok ters bir dil. Zaten dil ailesi de farklıdır.
Ama yinede Türkler İngilizce öğrenemez demek yanlış, bir kaç ülke seyehat ettim. Mesela: İtalya; Bizden iyiler ama herkes İngilizce bilmiyor, yol sorarken bir kaç kişiye sormam gerekti. Ama bizim ülkemizde İngilizce bilen bile neredeyse yok. Bu farkı kapatmak zorundayız. Dil bilmek milliyetçiliğinizden ödün vermenize neden olmaz. Kaldıki Global dil olarak kabul ediliyor bu dil. Bizim ülkedeki her şeyin tek nedeni: zihniyet. Coğrafi konumumuz çok kötü ama Dünya’nın en güzel ülkesine sahibiz, özellikle İstanbul. Cidden İstanbul’u sevmeme mümkün değil.

İngilizce öğrenmek nasıl mümkün?
Bir kere kimse sizden “Dünya Barışı” için kompozisyon yazmanızı istemez. Kaldıki Türkçe yazın desek bile çoğumuz yazamaz.
Aklı selim bir insanın İngilizce öğrenmesi için yıllara gerek yok 1 sene yeter bile. Okullarda 3bin tl alıp zam isteyenler, size Gramer öğretmeden tahtaya kelime yazdırıp deftere 5 kere yazın diyor. Adam bana Türkçe karşılığını dahi bilmediğim kelimeyi yazdırıyor. Bakın İngilizcede gramer en temel şeydir. Sizin bir soru karşısında “hangi zamanı kullancam” diye düşünmemeniz lazım. Gramer oturunca kelimeler gelir. Tabi bunlar ufak sorunlar. Asıl mesele;
TÜRKÇE DÜŞÜNÜP İNGİLİZCE KONUŞMAYIN!
İNGİLİZCE DÜŞÜNÜP İNGİLİZCE KONUŞUN!
Farklı diller arasında geçiş yapamazsınız. Kesinlikle düşünmeden konuşun direk. Hata yapın; ki yapa yapa öğreneceksiniz. En sonda artık direk kelimeler iki dudağınızdan çıkacak “su gibi akacak” Yeterki inanın ve deneyin. Ben İspanyolca’da bile kendimi geliştiriyorum. Artık Dünya’da dil bilmeyenler işsiz kalmıyor.
İngilizce kitaplar okuyun, İngilizce altyazılı diziler izleyin. Arkadaşlarınızla İngilizce konuşun. Böylelikle sokak diliniz de gelişmiş olur. Ve seyehat edin. Ben bunun yararını çok gördüm. Birde bu saçma “Aksağan” takıntısına takılmayın kimse kusursuz konuşamaz. Şahsen ben kusursuz Türkçe konuşan bile çok tanımıyorum. (Bende dahil.) Kendinize özgü Aksağanınız olsun bence bu daha havalı…
Herkesin yatkın olduğu alan farklıdır. Ama kendinizi ben dilci değilim diye kandırırsanız baştan kaybedersiniz, benim mottom budur: “Herkes çalışarak başarabilir. O 4 saate başarsın ben 10 saatte, yeterki başarayım.”
Emin olun o okuldaki aptal eğitim size hiçbir şey katamaz.

Makale: Ali Özturan

Türklerin İngilizce Öğrenememesi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Eren dedi ki:

    İngilizce öğrenmek günümüzde artık aptallıktan öte birşey değildir. Her insanın beyin kapasitesi bellidir.(hdd Gibi limitleri vardır.) Birde buna harcamak gereksiz. İngilizce kitap okumak yerine türkçe kitap okumak en mantıklısı. Bu arada ingilizce almanca ve rusça biliyorum. Turistler bile ingilizce konuşma gereği duymuyor. Translate 🙂

Yorum Yaz

Yukarı Çık