Tanrı Parçacığı Nedir?

Tanrı parçacığı olarak bilinen Higgs Bozonu, dünyanın başlangıç noktası olarak kabul edilmektedir. Yıllar önce Enstein ‘ in Görelelik teorisine göre dünyanın başlangıcı büyük patlama olayıdır. Neredeyse bütün fizikçiler ve bilim dünyası bu teoriyi desteklemiş, üzerinde araştırmalar yapmış ve bu teoriyi destekleyecek bulgular ortaya koymuşlardır.

Büyük Patlama ve Higgs Bozonu İlişkisi

Yapılan araştırmalara göre büyük patlama sırasında oluşan parçacıklar saf ve kütlesizdi. Peki nasıl bir anda kütle kazandı? Çünkü şuan fizik kanunlarına göre evrende her şeyin kütlesi vardır. Bu sorunun cevabı olarak 1960’ lı yıllarda Fizikçi Peter Higgs ortaya Higgs Bozonu olarak adlandırılan paçacık teorisini ortaya attı. Daha sonra bu teoriyi geliştirdi ve şunu iddia etti; evren bir çeşit enerjiden ortaya çıktı ve bu enerjiye Higgs Alanı olarak adlandırıldı. Büyük patlama sonrası ortaya çıkan parçacıklarla etkileşimde bulunan Higgs Alanı ile Higgs Bozonu olarak adlandırılan parçacıklar oluştu.

Tanri Parcacigi

CERN Araştırmalarında Higgs Enerjisi

CERN’ in yürüttüğü bilimsel araştırmalar bu parçacık üzerineydi. 2 yıldır süre gelen araştırmalar sonucu milyonda birden daha az yanılma payı ile bu parçacığın bulunduğu kabul edildi. CERN’ de araştırma yürüten bilim adamları arasında Tanrı’ ya inanlar çok fazla olduğundan fizikçiler bu parçacığa “ tanrı parçacığı “ denmesinden hoşlanmazlar. Zaten bilimsel tabiri de Higgs Bozonu’ dur. CERN şuan çalışmalarına yaklaşık 2 yıl kadar süreyle ara vermiştir.

Higgs Bozonu’ nun Hayata Etkisi

CERN deneyleri ile varlığı kabul edilen Higgs Bozonu’ nun bulunmasının şuan için dünyaya direk bir etkisi yoktur. Ancak süper iletken teknolojisini kısa bir sürede oldukça ileri bir aşamaya getiren CERN; çarpıştırıcı’ nın geliştirilmesi için uğraşılırken ortaya çıkan teknolojiler sayesinde sanayide kullanılacak malzemeler ucuzladı.

Tanrı Parçacığı Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık