Sümeyye Erdoğan Vikipedi

1985 senesinde İstanbul’un Kasımpaşa semtinde dünyaya gelen Sümeyye Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en küçük kızıdır. Annesi Emine Erdoğan’dır. Esra adında ablası, Burak ve Bilal adlarında abileri vardır.

Lise eğitimin Trabzon’da tamamlayan Sümeyye Erdoğan, Araklı İmam Hatip Lisesi’ni bitirmiştir. 2002 senesinde üniversite sınavına giren Sümeyye Erdoğan, barajın 120 puan olduğu bu önemli sınavda 134.5 puan aldı ve Türkiye’de hiçbir üniversiteye yerleşemedi. Gürman ve Ramsey Giyim’in sahibi olan Remzi Gür’ün sağladığı burs sayesinde, üniversite eğitimini ABD’de de tamamladı. 2005 yılında Politika Araştırmaları, Sosyoloji ve Siyaset Bölümü’nden mezun oldu ve Ürdün’de 6 ay Arapça eğitimi aldı. STK’lar ve Kalkınma üzerine yüksek lisansını Londra’da tamamladı. Ankara’da İslam İşbirliği Teşkilatı’na bağlı SESRIC’de uzman olarak görev aldı.

Sümeyye Erdoğan, babası Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesine kadarki 4 yıllık süreçte babasının özel siyasi danışmanlığı olarak görev aldı. Son 1 senedir Ak Parti’nin Genel Başkan Danışmanlığı görevini üstlendi.

Sümeyye Erdoğan Boyu: 1.62 m.

Sümeyye Erdoğan Kilosu: 54 kg.

Sümeyye Erdoğan Kaç Yaşında: 30

Gerek Genel Başkan Danışmanlığı gerekse fahri danışmanlık yaparken hiçbir zaman herhangi bir ücret almadı. 2014 yılının Ağustos ayı itibariyle görevinden ayrıldı. Babası Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra Genel Başkan Danışmanlığı görevini de bıraktı. Sivil toplum çalışmalarına ağırlık veren Sümeyye Erdoğan, 2012 yılında temellerini attıkları Kadın ve Demokrasi Derneği, kısa adıyla KADEM’in başkan yardımcısı olarak görev yapmaya başladı.

Sümeyye Erdoğan Vikipedi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık