Sümer Tilmaç Hayatını Kaybetti (Sümer Tilmaç Kimdir)

Sümer Tilmaç Kimdir

15 Temmuz 1948 tarihinde Malatya’da dünyaya gelen Sümer Tilmaç; Türkmen bir baba ve Giritli bir annenin evladıdır.

Arena Tiyatrosu’nda 16 yaşında oyunculuğa başlayan Tilmaç, 20 yaşında İstanbul Belediye Konservatuarı’ndan mezun oldu. 60 civarı tiyatroda görev alan Tilmaç, birçok sinema filminde de oynadı.

7. Sadri Alışık Ödülü’nü, 2002 yılında “Son” isimli filmle “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” dalında kazandı. 2005 senesinde kendisinin kaleme aldığı “Ispanaktan Nağmeler” isimli filmde hem oynadı hem de yönetmenlik yaptı.

Antalya’nın Serik ilçesinde eşinin ismini verdiği bir çiftlik kurdu. 1989 senesinde Hatice Melek Konuk ile evlendi ve 2007 yılında ayrıldı. Bu evlilikten Hande ve Kerem adında iki çocuğu dünyaya geldi. 2. evliliğinden de 2 çocuğu var. 2011 yılında Antalya – Manavgat otoyolu kenarında bulunan dinlenme tesislerinde ise İşletme Müdürü olarak çalıştı.

Eşinden ayrılan Tilmaç, bir süre hayatını karavanda geçirmeye karar vermiştir. Antalya’da kültür turizmine hareket katmak için çadır yaptırma ve belgesel çekimi gibi çalışmalar yapmıştır. Toroslarda 2 kıl çadırı yaptırdı, buraya gelen turistlere yöre hakkında bilgiler verdi ve çeşitli ikramlarda bulundu. Uzun süredir Antalya’da yaşayan Sümer Tilmaç, İstanbul’a sadece film çekimleri için gelirdi.

1993 yılında “Süper Baba” dizisinde canlandırdığı Nihat karakteri ile büyük beğeni topladı.

Sümer Tilmaç Hayatını Kaybetti

Sedat Peker’in düğün töreni esnasında birden fenalık geçiren Sümer Tilmaç, hastaneye kaldırıldı. Liv Hospital’de gerçekleştirilen bütün müdahalelere rağmen Sümer Tilmaç kurtarılamadı. 12 Haziran 2015 Cuma günü Sümer Tilmaç öldü.

Birçok yapımda görev alan usta oyuncu Sümer Tilmaç’ı saygı ve rahmetle anıyoruz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık