Sultan Ahmet Kimdir

Genç yaşta tahta çıkarak birçok kişinin aklında yer edinen Sultan Ahmet, babasının ikinci oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Ağabeyinin ismi Mahmud’dur. Şehzade Mahmud’un tahta göz diktiği düşünülerek öldürülmesi, Sultan Ahmed için süpriz bir gelişme olmuştur. Osmanlı tarihinde büyük bir yere sahiptir.

Erken yaşta sünnet edilmemiştir. Sünneti padişah olduktan sonra yapılmıştır. 14 yaşında hükümdar olan en geç hükamdarlardan biridir. 1. Ahmed 28 yaşında vefat etmiştir. Padişah olduğunda ülkenin iç düzensizliklerinden başka Avusturya ve İran savaşları da devam etmekteydi. Kırım hanı süvarileri ve Erdel memleketinin sıkıştırmalarından sonra imparator, barışa yanaşmak zorunda kalmıştır.

I. Ahmed zamanın da olan önemli olaylardan biraz bahsedecek olursak Murad Reis ve Halil Paşa gibi deniz kahramanları Türk donanmasına zaferler kazandırmıştır. Genç yaşta vefat eden 1. Ahmed Sultan Ahmed Cami yanındaki türbesine gömülmüştür.

Genç olmasına rağmen çok başarılı bir padişah olan 1. Ahmed, kadınlara boyun eğmemiş ve kadınları devlet işlerinden uzaklaştırmak için oldukça çaba göstermiştir. Bunlara örnek olarak Safiye Sultan diye bilinen siyasi sultanı eski saraya geri göndermiştir.

Kendisi şiire çok meraklı bir padişahtı. Özellikle yazdığı şiirlerde “Bahtı” mahlasını kullanması bilinirdi. Aynı zamanda günümüzdeki önemli yapıtlardan biri olan Sultan Ahmed Cami’sini kendisi yaptırmıştır. Bir başka önemli hizmeti ise Osmanlı Kanunlarını yeniden düzenleyip daha iyi hale getirmesidi. Celali İsyanları, Sultan Ahmed tarafından durdurulmuştur.

Sultan Ahmet Kimdir Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık