SSK Emeklilik Sorgulama Sistemi Hakkında Bilgi (Sgk)

Ülkemizde kanunlar ile belirlenen bir yaş sınırına kadar, yine kanunda belirlenmiş çalışma gününü dolduran kişiler emeklilik primleri yattı ise eğer SSK ya da SGK’dan emekli olabilirler. Yıllar boyu çalışma ve bu çalışma sırasında devlete ödenen prim karşılığında ilerleyen yaşlarınızda rahatlıkla emekli olabilir ve emekliliğin tadını çıkartabilirsiniz. Emekli olabilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir. Kadınlar ve erkekler için farklı yaş sınırlandırmaları getirilmiştir.

SSK sistemine girdiğiniz zaman sigorta için ne kadar prim yatırıldığını ve ne kadar süre geçtiğini ssk sorgulama sistemi ile rahatlıkla görebilirsiniz. Sigorta girişinizin yapıldığı günden itibaren çalıştığınız ve priminizin yattığı her gün sisteme işlenmektedir. Sorgulama sistemlerini tc ile rahatlıkla kullanabilmektesiniz. Sisteme giriş yaptığınızda kaç gün çalıştığınızı, kaç gün prim yattığını, bu primlerin ne kadar olduğunu, kaç yaşınızda emekli olacağınızı ve hatta kalan günlerinizi görebilirsiniz. Tc ile ssk sorgulama sayfalarına giriş yaptıktan sonra eğer erkek iseniz yaptığınız askerlik de sigorta günlerinize eklenmiş olarak karşınıza çıkacaktır. Eğer kadınsanız da çocuk doğurduysanız ilk 2 çocuğunuz için doğum borçlanması yapabilir ve bunları sigortaya saydırabilirsiniz. Bunları yapmanız için dilekçe göndermeniz gerekecektir. SSK sisteminde günlerinizi doldursanız bile belirli bir yaşa gelmediğiniz sürece emekliliğiniz başlamamaktadır. Bu sebeple emekli olana kadar çalışmaya devam etmeniz gerekebilir.

Ssk sorgulama

SSKlı olmanın birçok yararı vardır. Bunlardan bazılarını saymamız gerekirse;

Hastalık durumlarında her türlü sağlık yardımını alabilirsiniz.

Herhangi bir sorunda iş göremez duruma gelirseniz eğer devletten bu konuda ödemeler alabilirsiniz. Geçici de olsa kalıcı da, herhangi bir sorunda bu ödemeler size yapılmaktadır.

Herhangi bir ölüm durumunda emekli maaşınız ailenize bağlanır.

Devletin izin verdiği ölçüde her türlü sağlık imkanından faydalanabilirsiniz, hatta yurtdışına gitmeniz gerekirse belirli bir oranda devlet desteğini de alabilirsiniz.

Sgk Emeklilik Sorgulama için tıklayınız.

SSK Emeklilik Sorgulama Sistemi Hakkında Bilgi (Sgk) Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık