Spekülasyon – Manipülasyon Nedir?

Spekülasyon , arbitrajın aksine, mevcut piyasa yapısının değerlendirilmesi sonucunda oluşan beklentiler dikkate alınarak risk üstlenilerek kazanç sağlamaya spekülasyon denir.

SPEKÜLASYON NE DEMEKTİR?

Spekülasyon denilince söz konusu ekonomik varlığı almak veya satmak. Spekülatör spekülasyon yapan bireye denir, binevi kumar oynamış gibi sayılır. Spekülatör tahminlerde bulunarak, tahmin doğulusunda bir varlığı alır veya satar. Tahmin ettiği meblağ gerçekleşmese sattığı veya satın aldığı mal üzerinden zarar elde eder. Kuşkusuzca tahminleri gerçekleşirse büyük bir kar elde etmiş olacak. Bu kar rizikoyu yüklenmenin sonucudur.  Her ihtimale karşı spekülatörün tahminleri gerçekleşmeye bilir. Örnek verecek olursak spekülatör tahmini üç ay sonra yükselme olacak diye tahminde bulunduysa, üç ay sonra döviz kurunda yükselme değil de büyük bir düşüş yasandıysa bu onu zarara uğratır.

SPEKÜLASYON VE MANİPİLASYON ARASINDAKİ FARK

Spekülasyon ve manipülasyon günlük yaşantıda çoğu zaman hatalı olarak birbirleri yerine kullanılmaktadır, bu iki terim birbirinden oldukça farklı işlevlerde bulunmaktadır. Bu iki kelimenin birbirleriyle karıştırılması piyasa açısından oldukça önem taşımaktadır. Spekülasyon TDK sözlüğünde ‘’vurgunculuk’’ anlamına gelmektedir ve ticari bir terimdir, ayrıca yasal bir işlemdir. Daha detaylı tanımlayacak olursak, fiyat değişimlerinden risk alarak kar elde etmesidir.

MANİPÜLASYON VE MANİPÜLATÖR

Manipülasyon, TDK sözlüğünde ‘’hileli yönlendirme’’ demektir. Hileli yönlendirme bilgi yada doğrudan fiyat hareketlerine müdahale yoluyla yapılmasıdır. Yanlış bilgiler yayarak yatırımcıları yanıltarak yada menkul kıymetin fiyatını çeşitli tekniklere baş vurup kasıtlı ve suni olarak düşürme, yükseltme girişiminde bulunmaktır. Bu işlemi yapanlara ‘’manipülatör’’ olarak adlandırılır. Manipülasyon tek kişi tarafından değil, belli bir çıkar grubu oluşturulmuş kişiler tarafından gerçekleştirilir. Binevi manipülasyon kaba tabiriyle piyasa dolandırıcılığıdır. Hukuken manipülasyonun 5 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası bulunmaktadır.

Spekülasyon – Manipülasyon Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık