Sedat Peker Kimdir ? Nereli Sözleri

26 Haziran 1971 tarihinde Sakarya’da dünyaya gelen Sedat Peker, uzun süre Almanya’da yaşadı. T. Bülent Kılıç ile otomobil firması kurmuş ve bu firma servisi 1990 yılında dolandırılmıştır. Ortağından ayrıldıktan sonra da yasadışı örgüt kurmuş ve birçok suça karışmıştır. Peker, 1997 senesinde Rize’de bulunan kaçakçı Abdullah Topçu’yu öldürmek suçundan yargılanmış ve sonrasında serbest bırakılmıştır. İki adamı ise müebbet hapis cezası almıştır. Adam öldürmeye azmettirmek, zorla alıkoymak ve tehditle tahsilat yapmak gibi suçlardan 7 ay boyunca aranan Peker, teslim olacağını bildirmiş ve 19 Ağustos 1998’de Romanya’dan Türkiye’ye getirilmiştir.

  • *|* Sedat Peker Boyu ve Kilosu: 1,81 m. – 74 kg.

1998 yılının Eylül ayında adamları ve Peker hakkında, 12 sanıkla birlikte çete oluşturmak suçundan yargılandı ve 7,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. 8 ay 29 gün cezaevinde kalan Peker, 24 Mayıs 1999 yılında tahliye edildi.

12 Mart 2005 tarihinde “Kelebek Operasyonu” ile tutuklanan Sedat Peker, 31 Ocak 2007 senesinde karar bağlanan davada 14 yıl 5 ay 10 gün hapis cezası aldı. İş yeri kurşunlama, örgüt kurmak, sahte kimlik kullanma, hürriyeti tahdit gibi suçlardan da yargılandı.

Silahlı terör örgütü kurma suçuyla Ergenekon davasında yargılanan Peker, “Kelebek Operasyonu” davası yeniden karara bağlandı ve 1 yıl 3 ay daha hapis cezası verildi.


Sedat Pekerin Ağzından Turancılık


Sedat Peker Avukatı Oynatıyor – Avukat Gel (R. Kelly feat. Jay-Z – Fiesta)

Ergenekon Davası, 5 Ağustos 2013 tarihinde karar bağlandı ve Peker 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 10 Mart 2014’te yapılan yasa değişikliği sonucunda, 5 yılı aşkın tutukluluk hali göz önünde bulunduruldu ve Sedat Peker tahliye edildi.

Erken Doğan Çocukları Yaşatma Derneği, Kocaeli Spastik Engelliler Derneği gibi kuruluşlara yaptığı yardımlarla gündeme gelen Sedat Peker; ZEREV’in (Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon ve Eğitim Vakfı) organize ettiği törende “En Hayırsever İş Adamı ve Yaşam Boyu Onur Ödülü” ödüllerine layık görüldü.

Sedat Peker Kimdir ? Nereli Sözleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık