Reflü Nedir Belirtileri Nelerdir ?

Reflü Nedir

Tükettiğimiz yiyecekler yemek borusundan mideye gelir, bu nedenle mide yemek borusu ile ilişkilidir. Reflü; bazı sebeplerden dolayı mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasına denir. Uzun süre bu durum devam ederse yemek borusu tahriş olabilir. Bundan dolayı da mide asidinden yemek borusu kendini koruyamaz.

Reflü olan bireylerde, genellikle yemekten ağza acı besin ya da su gelebilir. Reflünün meydana gelmesindeki bir diğer etken ise yemek borusu ile mide arasındaki kapağın görevlerini yerine getirememesidir. Görev yerine getirilmediği için mide içeriğinin yemek borusuna geçişi engellenir.

Her 5 yetişkinden biri reflü rahatsızlığına yakalanmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise reflü %0.5 oranındadır.

Reflü Belirtileri

Göğüste yukarıya doğru yayılan yanma, reflünün en önemli belirtisidir. Yanma boyunda, boğazda ya da midede hissedilebilir. Özellikle acı, baharatlı, ekşi, çikolata, turşu ve alkol gibi besinler tüketildiğinde yanma şiddetlenir.

Bir diğer önemli belirtisi ise bulantı yaşanmadığı halde mide sıvısının ağza gelmesidir. İstem dışı olması ve bulantı olmaması sebebiyle kusmadan ayrıdır.

Haftada bir kez ya da daha fazla ağza ekşi – acı su gelmesi, göğüste boğaza doğru yükselen bir yanma reflü hastalığının konulması için yeterli olabilmektedir.

Belirttiğimiz 2 önemli belirtiler dışında reflü belirtileri de vardır. Bunlar; ses kısıklığı, sık sık boğaz temizleme ihtiyacı, tekrarlayan zatürre, tedaviye olumlu yanıt vermeyen astım, boğazda dolgunluk hissi, tedavi edilemeyen boğaz enfeksiyonları, uyku esnasında kısa süreli soluk durmaları.

Reflü Nedir Belirtileri Nelerdir ? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık