Referandum Nedir ?

Referandum, herhangi bir anayasa değişikliği ya da yasaların kabul edilmesi konusundaki anlaşmazlıklar sebebi ile oluşan durumların sonucunu halkın belirlemesi için yapılan seçimlerin bütünüdür. Normalde yapılan seçimler sonucu milletvekilleri seçilir ve halk yerine karar verme yetkisi onlardadır. Fakat referandum sırasında halk tamamen yetkiye sahip tek merciidir ve bu sebeple doğrudan demokrasi adına en önemli örnektir. Tamamen halk iradesi ön plandadır.

Normalde hiçbir aracı olmadan halkın iradesine başvuran doğrudan demokrasi uygulaması çok zor bir yönetim anlayışıdır. Bu sebeple de temsili demokrasi üzerinde bir miktar oynama yapılarak kısmi doğrudan demokrasi halinde bir sistem oluşturulmuştur. Bu sisteme göre halk meclis ya da parlamento için temsilcilerini seçer, fakat bununla da kalmaz kanunların onaylanmasında yetkili konumdadır. Yetkili makamlar herhangi bir kanunu eğer isterlerse halkoyuna sunabilirler. Her zaman olmasa da kanunlardaki çok büyük değişikliklerde halkın takdiri önem kazanmaktadır. Bugüne kadar birçok ülkede yeni anayasalar bu şekilde halk oylamaları ile kabul edilmiştir.

Referandum

Türkiye’de ilk referandumu 1960 yılında yapılmıştır. Kurucu meclis tarafından 1960 yılında oluşturulan anayasa yapılan referandum sonucunda halkın %62sinin evet oyunu alarak kabul edilmiştir. 1982 yılında ise Danışma Meclisi yeni bir anayasayı referanduma sunmuştur. Halkın yaklaşık olarak %91’i gibi çok büyük bir oranı evet oyun kullanmış ve yeni anayasa halkın çoğunluğunun desteği ile kabul edilmiştir.

Dünya üzerinde birçok yerde halk tarafından kanunlar referandum oylamaları ile kabul edilmektedir. 1946 yılında Fransa’da yapılan anayasa ilk referandum oylamasında reddedilen ilk ve tek anayasa olarak tarih kitaplarına dâhil olmuştur. Bunun dışında Amerika ve İsviçre gibi ülkelerde referandum temel alınarak kanunlar hazırlanmaktadır.

 

Referandum Nedir ? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık