Ram – Rom Bellek Nedir

Rom Bellek Nedir

Read Only Memory (ROM) bellek, sadece okunabilir belleği ifade eder. Belleğe yollanan program sadece bir kere atılır ve kullanıcı tarafından değiştirilemez. ROM bellekte, bilgisayarın çalışmasını ve açılışını etkileyen kodlar yer alır. ROM bellek, kullanıcının seçebileceği bir şey değildir. BIOS adıyla bilinen bu bellek, anakart ile iç içe şekilde bulunur.

Bu belleğin ası amacı bilgisayarın çalışması ve açılması için gerekli olan kod satırlarını saklamasıdır. Çok eski nesil bilgisayarlarda ise PROM, daha sonra EPROM kullanılmış, yeni nesil bilgisayarlarda ise EEPROM kullanılmaktadır.

Ram Nedir, Ram Ne İşe Yarar

CD-ROM ve Hard Disk gibi birimlerin verileri sırayla çalışması ve işlemciyle haberleşmesinin hızlanması için anakart üzerine takılan bellek türüne Read Access Memory (RAM) adı verilmiştir. Yapı itibariyle diğer bellek türlerine göre veriler sırasıyla değil de, rastgele olarak sıralanır. Bu sayede bellekte boş, kullanılmayan alan kalmaz.

Ram Rom Bellek Nedir

Ram Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Bilgisayarın performansının yüksek olmasını her kullanıcı ister. Hız konusunda RAM önemli bir yere sahiptir.

*|* Anakartınız hangi tür RAM özelliklerini destekliyor? Örneğin; DDR3, DDR2, DDR gibi teknolojiler.

 *|* Anakart en yüksek kaç GB RAM destekliyor?

*|* Anakartınızın desteklediği maksimum ve minimum veri hızı ve saat hızı kaç Mhz?

Yukarıdaki bilgileri öğrendikten sonra RAM seçimi yapabilirsiniz. Son olarak CL ile ifade edilen RAM gecikme süresinin düşük olmasına dikkat edin.

 

Ram – Rom Bellek Nedir Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık