Pierre Loti Tepesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Pierre Loti Tepesi Nerede

Haliç’e nazır tepede bulunan Pierre Loti Tepesi, İstanbul’un Eyüp ilçesindedir. Tepe ismini; 1876 senesinde İstanbul’a yerleşen, tepede bulunan kıraathaneye sürekli gelen Fransız yazar Julien Viaud’den almıştır. İsmi “Eyüpsultan Tepesi” olarak değiştirilmeye çalışılsa da, büyük tepki gördüğü için belediye meclisi tarafından reddedilmiştir. Tepedeki çay bahçesine sık sık yerli yabancı turistler ziyaret etmektedir.

Pierre Loti Kimdir

Asıl ismi Louis Marie Julien Viadu olan Pierre Loti, 14 Ocak 1850 tarihinde Fransa’da dünyaya gelmiştir. Bazı kaynaklarda öğrencilik yıllarında, bazı kaynaklarda Okyanusya Seferi esnasında Tahitili yerliler tarafından ona Pierre Loti ismi verildiği belirtilmektedir.

Fransız Deniz Kuvvetleri’ne 17 yaşında girdi. Denizciliği eğitiminin ardından 1881 yılında yüzbaşı oldu ve albaylığa kadar yükselmeyi başardı. Deniz subayı olarak romanlarında tabir ettiği yabancı kültürleri tanıma imkânı buldu. Yolculukları esnasında gözlemlerini ve deneyimlerini kitaplarına aktardı.

İlk romanını 1879 yılında yayımlandı. İsmi ise Aziyade idi. Romanında dönemin Osmanlı Türkiye’sinden bahsediyordu. Bu eserinin ardından 1886 yılında İzlanda Balıkçısı isimli eserini yayımladı. Sonraki senelerde her sene 1 kitap çıkardı. 1891 yılında Fransız Akademisi’ne seçildi. Ölüm, aşk ve umutsuzluk gibi duygulara eserlerinde yer veren Loti, acıma ve şefkat duygularını da yapıtlarına yansıtmayı ihmal etmedi. 7 Nisan 1892 yılında Türk Dostu Pierre Loti vefat etti.

Pirre Loti Nasıl Gidilir

pierre loti nerede

Pierre Loti Tepesi Nerede Nasıl Gidilir ? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Yorum Yaz

Yukarı Çık