Periscope Nedir Canlı Yayın Nasıl Yapılır ?

Periscope Nedir ?

Periscope, Twitter’ın internet üzerinden canlı yayın yapmasını sağlayan sosyal bir platformdur. Bu program üzerinden yapılan tüm canlı yayınlar kullanıcılar tarafından izlenebilmektedir.

Bu programı kullanmak için önce twitter hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Twitter hesabınızı oluşturduktan sonra periscope uygulamasını kullanmaya başlayıp canlı yayınlar yapabilmektesiniz.

Periscope Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Uygulama üzerinden canlı yayın yapmak için öncelikle, uygulamanın alt tarafında bulunan kamera işaretine tıklamanız gerekmektedir. Bu işarete tıkladıktan sonra, canlı yayınızın gizli olup olmayacağını, konum bildirip bildirmeyeceğinizi ve sosyal ağ Twitter’da paylaşıp paylaşılmayacağını şetçikten sonra ‘’ Star Broadcast’’ butonuna tıklayarak canlı yayına başlıya bilirsiniz. Ayarlar bölümünden ‘’Autsave’’ seçeneğini tıklayarak canlı yayınlarınızı telefonunuza kaydedebilirsiniz.

Periscope İle Takipçilerinizi Yönetin

Bu uygulama yine Twetter gibi takipçiler üzerine kurulmuştur. Periscope uygulamasında istediğiniz kşiyi takip edebilir, engelleyebilir ve takipçilerinizi canlı yayına başladığında bildirim almasını sağlaya bilme özelliğine sahiptir. Canlı yayında kullanıcılardan anlık iletiler alabilir ve yazışa bilirsiniz.

Periscope Kullanırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Bu uygulamayı kullanırken çok dikkatli olmamız gerekmektedir. Keyifli bir canlı yayın yapayım derken kendimizi hâkimin önünde bulabiliriz. Böyle bir tatsız olaya dâhil olmamak için dikkat etmemiz gereken kuralların en başında, ücret karşılığında alınan biletler futbol maçları, sinemalar, tiyatrolar vb… yerlerde canlı yayın yapmaya kalkarsanız kanunun 13/4 maddesinde cezai yaptırımdan kendinizi hâkim karşısında bulabilirsiniz. Bu kanunun çıkış sebebi yayıncı haklarını koruma amacı ile tasarlanmıştır. Şayet yapılan yayın TFF’nin dikkatini çekmese herhangi bir cezai işleme maruz kalmasınız. 1 ila 5 yıl arasında hapis cezası uygulanmaktadır. Periscopede yapılan canlı yayınları uygunsuz bulduğunuz takdirde, yayın bilgileri kısmında ‘’Report’’ ibaresi taşıyan bir buton bulunmaktadır. Yayını saldırgan ve ya uygunsuz içerikleri içerdiğini düşünüyorsanız raporlama özelliğini kullanarak şikâyetinizi dile getire bilirsiniz.

Periscope itunes indir :  itunes.apple.com/us/app/periscope

Periscope google play indir : play.google.com/store/apps/details?id=tv.periscope.android&hl=tr

Periscope Nedir Canlı Yayın Nasıl Yapılır ? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Ali Yılmaz dedi ki:

    Periscope uygulaması sayesinde tüm dünyaya canlı yayın yapabiliyorum. Adeta bir muhabir oldum. Herkse tavsiye ederim.

Yorum Yaz

Yukarı Çık