Niyet Nedir – Niyet Nasıl Edilir ?

Niyet Nedir – Niyet Nasıl Yapılır

Bütün ibadetlerdeki gibi ibadetlerin en temel şartı niyettir. İster ramazan orucu tutun isterseniz de nafile orucunu tutun mutlaka niyet etmelisiniz. Orucun bütün şartlarını yerine getirseniz bile niyet etmediğiniz takdirde oruç sahih olmaz. Niyet için illa dilin söylemesine gerek yoktur, kalben niyet de geçerlidir.

Ramazan Orucu Niyeti Nasıl Yapılır

“Niyet ettim Allah rızası için bugünkü Ramazan orucunu tutmaya.” şeklinde yapılan niyet en ideal niyetlerdendir. Bugünkü kelimesini kullanmayarak edilen niyetler de geçerlidir, caizdir. Ramazan orucunda toplu niyet diye bir şey yoktur, her gün için ayrı ayrı niyet edilmelidir.

Niyet Ne Zamana Kadar Edilir

Ramazan orucu için; akşam güneş battıktan sonra ertesi gün öğleden önceye kadarki sürede niyet edilir. Bu durum Nafile ve Adak oruçları için de geçerlidir. Kefaret ve Kaza orucu tutmak isteyenler ise imsak vaktinde önce niyet etmelidir.

Adetliyken Oruç Tutulur Mu

Kadınların adetliyken oruç tutamayacakları, Kabe’yi tavaf edemeyecekleri ve namaz kılamayacakları konusunda İslam alimleri arasında ortak görüş bulunmaktadır. Bu nedenle adetliyken oruç tutulmamalıdır. Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı

  • Nafile Oruç Niyeti: Niyet ettim Allah rızası için nafile orucu tutmaya.
  • Kaza Orucu Niyeti: Niyet ettim Allah rızası için en son kazaya kalan Ramazan orucunun kazasını tutmaya.
  • Adak Orucu Niyeti: Niyet ettim Allah rızası için üzerime almış olduğum adak orucumu tutmaya.
  • Kefaret Orucu Niyeti: Niyet ettim Allah rızası için kefaret orucumu tutmaya.

Niyet Nedir – Niyet Nasıl Edilir ? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık