Nasrettin Hoca Hayatı

Nasrettin Hocanın Hayatı

Nasrettin Hoca kimdir?  Sivrihisar’ın Hortu yöresinde doğmuştur. Babası yaşadıkları köyün  imamı Abdullah Edendi, annesi Sıdıka Hatun’dur.  Namı değer Nasrettin Hoca medrese öğretimi görmüştür, babasının ölümü nedeniyle Hortuya dönerek baba mesleğine devam etmiştir. 1237’de Akşehir’e yerleşerek, Seyyid Mahmud Hayrani ve Seyyid Hacı İbrahim’in derslerine katılmıştır, Arapçayı, Farsçayı öğrenen hoca İslam dini üzerinde çalışmalarını sürdürerek aldığı eğitimlerle medreselerde kadılık, müftülük ve öğretmenlik görevinde bulundu. Bu görevler nedeniyle Nasuriddin Hace adı verilmiştir, sonradan bu ad Nasrettin Hoca biçimi verilerek daha kibarlaştırılmıştır. Halkın kendisine olan aşırı sevgisi ve düşkünlüğü söylentilerle karışıp olağan üstü niteliler kazanmıştır. Halkın ona olan düşkünlüğü, sevgisi, saygısı Selçuklu Sultanlarıyla, Mevlana Celaleddin ve Timur Paşa’yla tanışmasına neden olmuştur. Nasrettin Hoca, halkın duygularını yansıtan komik söyleyişlerde bulunmuştur. Böylece halk hocanın diliyle kendi sesimi duyurmuştur. Nasrettin Hoca bütün söyleyişlerini, soyut bir varlık olarak değil, yaşanmış ya da yaşana bilecek olan bir olgu bağlantısı ile dile getirmiştir.

Nasrettin Hocanın Ölümü

284 yılında Akşehir de ölmüştür. Nasretti hoca türbesi Akşehir’dedir. Konya’nın Akşehir İlçesi’nin doğusunda kendi ismi ile tanınan mezarlıkta Nasrettin Hocanın türbesi yapılmıştır.  Zaman zaman yapılan onarımlarla özlüğünü yitiren yapıt Akşehir Kaymakamı Şükrü Bey  tarafından 1905 yılında yaptırılmıştır. Türbenin bölümü altı sütünü birbirine bağlayan sivri kemerlerden oluşan bir çit çevrelemektedir. Türbenin en dışında ise 12 köşeli mermer kaideye oturan 12 sütun sıralanmıştır. Türbenin üzerini çinko külahlı bir çatı örtmektedir. Türbenin önünde bulunan mermer taşında ise Nasrettin Hocanın doğum ve ölüm tarihi yer almaktadır.

Nasrettin Hocanın Fiziksel Özellikleri

Nasrettin hocanın fiziksel özellikleri fazla uzun değildir. Kendisine yakışan bir göbeği vardır. Ak saçı ve aksakalı vardır. Güler yüzlüdür, koca kavuğu, yeşil cübbesi, doğruluğu, gerçekçiliği, içtenliği, doğruluğu, ataklığı ve aklıyla ön plana çıkmıştır. Hazır cevaptır, hoş sohbetler adamıdır. Hocanın fıkraları ders vericidir güldürür yanı sıra düşündürür. Hocanın fıkraları Türk atasözlerine de kaynaklık etmiştir.

Nasrettin Hoca Fıkrası Ateş Düştüğü Zaman

Hoca’nın evine tüccar arkadaşı misafir olmuştur. Hoca tüccar arkadaşına mantı pişirip getirdi. Tüccar acele edip mantıyı hemen ağzına atınca boğazı yanmış. Tüccar boğazının yandığını belli etmemek için başını tavana doğru kaldırmış, yanmanın etkisi gidince gözlerini tavandan indirip sormuş.

  • Hocam bu tavanı ne zaman yaptınız. Diye sormuş Hoca Hemen cevabı yapıştırır…
  • Boğazına ateş düştüğü zaman, demiş.

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık