Mil Nedir Nerelerde Kullanılır? (Kara,Deniz Mili)

MİL NEDİR, NERELERDE KULLANILIR

Uzunluk ölçü birimi olan mil, isim olarak İngilizce kökenlidir. mi olarak kısaltılan uzunluk biriminin iki farklı uzunluğa ayrılmaktadır. Bunlardan biri Kara Mili, diğeri ise Deniz Milidir. Mil’i bulan kişi ise Johanas Elsa’dır. Mil ne demek sorusunun yanıtını verdikten sonra, kara ve deniz mili hakkında ayrıntılı bilgi vermek istiyoruz.

KARA MİLİ

1 kara mili: 1,609.344 metredir. Uzunluk ölçüsü olan Mil’in geçmişi Romalılara uzanmaktadır. “Mille Passum”dan gelen mil, bin adım anlamına gelir. Her adım 5 adet ayak demektir, bir mil 5,000 feet (ayak) anlamına geliyor. Romalıların ayakları biraz küçük olduğu düşünülüyor. Çünkü günümüzde bir mil 4.850 feet (ayak) anca ediyor. Günümüzde kullanılan mil 5,280 feet.

DENİZ MİLİ

1 Deniz Mili: 1,852 metre. Kara mili Romalılardan uyarlanmış, peki deniz mili? Bu milin hesapları biraz karışık. Deniz milinde geometri devreye giriyor. Dünya çevresindeki meridyenin bir dakikalık kısmına deniz mili denk geliyor. Meridyenin 360 derece olduğunu ve her derecenin de içerisinde 60 dakika olduğunu düşündüğümüzde, bir deniz milinin dünyanın çevresine oranı 1/21,600. Buradaki hesaba göre bir deniz mili 6,076 feet ediyor. Buradan da deniz milinin kara milinden daha uzun olduğunu anlaşılıyor.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık