Mehmet Akif Ersoy Hayatı

Mehmet Akif Ersoy’un Özet Şeklinde Kısaca Hayatı ve Şiirleri

Mehmet Akif Ersoy’un asıl adı Mehmet Ragıf’tır. Milletvekilliği yapan Ersoy; yüzücü, Kur’an mütercimi, hafız, vaiz, öğretmen, veteriner hekim ve Cumhuriyet Dönemi şairidir.

İstanbul’un Fatih ilçesinde 20 Aralık 1983 tarihinde dünyaya geldi. İlk çocuk yıllarını Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde geçirmiştir. Babası burada imamlık yaptığı için burada büyümüştür. Hatta Akif’in doğum yeri Bayramiç olarak görünür. Mehmet Akif Ersoy’un annesi Emine Şerif Hanım, babası ise Mehmet Tahir Efendi’dir. Babası Fatih Camii medrese hocalarındandır ve Kosova’nın İpek kentinde doğmuştur. Mehmet Akif’in çocukluğunun büyük bir kısmı annesinin Fatih mahallesinde bulunan Sarıgüzel’deki evinde geçti. Nuriye isminde kendisinden küçük bir kız kardeşi vardır.

İlköğrenimine, Fatih ilçesindeki Emir Buhari Mahalle mektebinde başlamıştır. Okula başladığı zaman 4 yıl, 4 ay, 4 günlüktü. O zamanlar adet gereği çocuklar bu yaşlarda okula gönderiliyordu. 2 yıl burada okuduğunda sonra ilkokul bölümüne geçen Akif, babasından Arapça dersleri görmeye başladı. Ortaöğretimine ise 1882 yılında, yine Fatih’te bulunan Merkez Rüştiyesi’nde başladı. Aynı zamanda Fatih Camii’ndeki Farsça derslerini de yakından takip etti. Dile büyük ilgi duyan Akif, rüştiyedeki eğitimi boyunca Fransızca, Farsça, Arapça ve Türkçe gibi derslerde hep birinci oldu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal marşı olan İstiklal Marşı’nı, Mehmet Akif Ersoy kaleme almıştır. “Milli Şair” ve “Vatan Şairi” olarak anılır. II. Meşrutiyet Dönemi’nden itibaren “Sırat-ı Müstakim” isimli derginin başyazarlığını yapmıştır. Kurtuluş Savaşı esnasında milletvekili olarak 1. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yer almıştır. Mehmet Akif Ersoy, 27 Aralık 1936 tarihinde vefat etmiştir.

Mehmet Akif Ersoy Eserleri

  • Safahat
  • Gölgeler
  • Asım
  • Hatıralar
  • Süleymaniye Kürsüsünde
  • Fatih Kürsüsünde
  • Hakkın Sesleri


Mehmet Akif Ersoy’un Müslümanlık şiiri

Mehmet Akif Ersoyun’un en güzel resimleri ve hayatı hakkında bilgi kaynağı.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık