Kurban Bayramı Tatili Kaç Gündür

Kurban bayramı dört gün süren, Müslümanların iki dini bayramından biridir. Kurban, hicretin ikinci yılında meşru kılınmıştır ve hicri takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden sonra kutlanmaya başlar. Diğer bayram olan Ramazan bayramı yani şeker bayramıyla arasındaki zaman dilimi iki ay on gündür.

Kurban bayramını kutlamalarının tarihi bir nedeni ve önemi vardır. Bu tarihi neden Hz. İbrahim’in adak adamasıyla başlar. Adak şöyledir: Allah’ım eğer bir oğlum olursa dünyadaki en çok sevdiğim şeyi sana kurban edeceğim.

Hz. İbrahim’in İsmail isimli bir oğlu olur. Yıllarca kurban kesmesine rağmen adağı bir türlü yerine gelmemiştir. Çünkü dünyada en sevdiği ve değer verdiği şey oğludur. Sonunda oğlunu Allah’a adamak üzere kurban etmeye kalkar. Allah’ın merhametiyle adak koç olarak değiştirilir, fakirler ve yoksullarla paylaşmak üzere emir gönderilir. Müslümanlar bu nedenle Zilhicce ayında belirli hayvanları kurban olarak keserler. Bu Allahu Teâlâ’ya bir teşekkürdür. Müslüman olmayan, yaşını almamış, zihnen engelli olan ve yoksul olanlara kurban vacip değildir. Koyun, keçi, deve ve manda kurban olarak kesilebilir. Kurban bayramının birinci günü bayram namazıyla üçüncü günü akşam namazı arasındaki zaman diliminde kurbanlar kesilebilir.

Kurbanın incitilmeden kurallara göre kesilmesi gerekmektedir. Müslümanlar için büyük önem taşıyan bu bayramda, kurban kesimlerinden sonra, bayram gezmeleri, eş dost misafir görüşmeleri yapılır. Bayramda küskünler barışır, Allah’ın rahmeti insanların kalbine iner.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

23 Eylül Çarşamba: Arefe

24 Eylül Perşembe: Birinci Gün
25 Eylül Cuma: İkinci Gün
26 Eylül Cumartesi: Üçüncü Gün
27 Eylül Pazar: Dördüncü Gün

Kurban Bayramı Tatili Kaç Gündür Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Murat Terk dedi ki:

    Kurban bayramında dinleneceğiz

Yorum Yaz

Yukarı Çık