Kızamık Belirtileri ve Tedavisi

Kızamık Nedir

Kış ve ilkbahar aylarında virüsle beraber baş gösteren ateşe neden olan kızamık bulaşıcıdır. Deride döküntülere sebebiyet veren bu rahatsızlık okul ya da iş hayatın engel teşkil edebilir. Bazı yan etkileri sonucunda orta kulakta, gırtlakta, akciğerde iltihap ve ishal gibi başka rahatsızlıklara da neden olabilir. Hamilelerde ve bebeklerde ise son derece tehlikelidir.

Kızamık Belirtileri

10 – 14 gün virüsün kuluçka dönemidir. Şikâyetler başlamadan önce, virüs bulaştıktan sonra 2 gün ile döküntü başladıktan sonra 4 gün kızamığın en bulaşıcı olduğu dönemdir.

İlk 3 Gün: Yüksek ya da hafif ateş, burun akıntısı, kuru öksürük ve gözlerde kızarıklık. Yanak içinde ve üst azı dişlerinin yanındaki küçük beyaz noktalar kızamık tanısının konmasına yardımcı olur.

4. – 8. Günler: Bu süreçte karakteristik döküntü, yüksek ateş görülür. Kulak arkalarından başlayan döküntü yüze, yüzden gövdeye, son olarak da bacaklara ve kollara kadar yayılır. Aynı sırayı izleyerek solmaya başlar ve döküntünün görüldüğü yerlerde geçici renk değişikliği görülebilir.

Göz ışığa karşı hassas hale gelebilir ve gözlerde iltihap görülebilir.

Kızamık Tedavisi

  • Ateş düşünceye kadar yatakta dinlenmeli.
  • 10 gün süreyle hasta izole edilmeli.
  • Öksürük şurupları, ateş düşürücü ilaçlar, ağrı kesiciler şikayetlere yönelik olarak uygulanabilir.
  • Antibiyotik tedavisi uygulanmamalı. Bakterilere bağlı olarak gelişirse uygulanabilir.
  • Kızamıklı birine temas eden kişilere hastalığın seyrinin hafiflemesi için ya da hastalığın önlenmesi için gamma globülün yapılabilir.
  • Kızamık geçirmeyenler ise kızamıktan korunmak için aşı yaptırabilirler.

Kızamık Belirtileri ve Tedavisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık