Kemal Sunal’ın Hayatı

Türk sinemasının unutulmaz oyuncularından biri olan Kemal  Sunal, oynadığı karakterler ile herkesin sevgisini kazanan tiyatrocu, sinema sanatçısı, yazar ve komedi oyuncusu olarak Türk sinema tarihinin en önemli aktörlerindendir.

Kemal Sunal’ın Hayatı

İstanbul’da 11 Kasım 1944 yılında doğmuştur. Babası Mustafa Sunal Migros’tan emekli ve annesi  Saime Sunal’ dır. Ailenin büyük çocuğu olan Kemal Sunal, Cengiz ve Cemil adında iki kardeşe sahiptir. Vefa Lisesi’nden mezun olup, Liseyi ise 11 yılda tamamlamıştır. Yüksek tahsiline Marmara Üniversitesi  Gazetecilik bölümüne başlasa da, birçok işte çalışması sebebi ile okulunun devamını getirememiştir. 1995 yılında yarım bıraktığı Marmara Üniversitesini tamamlayarak Yüksek Lisansını “Tv ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü” isimli tezi ile yapmıştır. 3 Temmuz 2000 yılında uçakla seyahat ederken kalp krizi geçirmesi ile vefat etmiştir.

Oyunculuk Kariyeri

Tiyatro sanatçısı olan Kemal Sunal, Kenterler Tiyatrosu’nda profesyonel olarak çalışmaya başlamış ve tiyatrodaki ilk rolü Fadik Kız’dır. Birçok tiyatro oyunlarında da sahne almıştır. Sinema dönemi olarak ise ilk oynadığı Ertem Eğilmez’in Tatlı Dilim filminde Tarık Akan ile oynaması ve bu film ile dönüm noktasını yaşamıştır. Yer aldığı filmlerden; Şabanoğlu Şaban, Salako, Süt Kardeşler, Mavi Boncuk, Sahte Kabadayı, Şendul Şaban, Kapıcılar Kralı, Çöpçüler Kralı, Propaganda ve Hababam Sınıfı filmlerinde rol almıştır. Daha birçok filmde oynayan Yeşilçam’ın unutulmaz aktörlerindendir. Senaryosunu yazdığı filmler Sosyete Şaban ve Çarıklı Milyonerdir. Yapımcılığını üstlendiği Bekçiler Kralı, Dokunmayın Şabanıma ve İnek Şaban filmleri vardır. 2. Ankara Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu (Düttürü Dünya) ve 14. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde de ödül kazanmıştır.

Özel Hayatı

Kemal Sunal, Devekuşu kabare tiyatrosunda, Ankara turnesine çıktıkları 1972-1973 tarihinde sonradan eşi olacak Gül Sunal ile tanışmıştır. Ali ve Ezo adında iki çocukları olmuştur.

Kemal Sunal’ın ilk filmi
Video ”Güllü Geliyor Güllü” filminden alıntıdır.

Kemal Sunal’ın Hayatı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık