Kefir Nedir , Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir ?

Kefir Nedir

Özellikle Kafkasya yöresinde yaşayan insanların sıklıkla kullandığı, sütün mayalandırılması sonucun elde edilen süt ürününe kefir denir. Son yıllarda Avrupa’da ve Amerika’da da yapılmaya başlanan kefir, ülkemizde Ziraat Fakültelerinde üretilmekte ve sınırlı sayıda satılmaktadır.

Kefir Nasıl Yapılır

Kefir yapılırken süt kaynatılır. Eğer süt temizse kaynatılmayabilir. Süt kaynatıldıktan sonra metal olmayan bir kap içinde ılık hale getirilir. Sütün üzerinde oluşan kaymak tabakası alınır ve 1 çorba kaşığı kefir mayası ilave edilir. Daha sonra süt iyice karıştırılır. Bu işlemlerin ardından kapak kapatılır ve 20 – 25 derecelik sıcaklığa kap bırakılır. Mayalanacak olan kap kalorifer ya da soba yakınına getirilir. Çevre ısısı düşük ise kabın etrafı çeşitli bezlerle sarılır. Kabın sıcaklığı 30 derece kadar çıkmalı. Kap içinde bulunan süt 18 – 24 saat içerisinde pıhtılaşır. Maya miktarı düşükse ya da ortam soğuksa pıhtılaşma gecikebilir. Mayalanan süt, tülbentten ya da madeni olmayan tel süzgeçten geçirilir. Süzgecin üzerinde kalan taneler tekrar maya olarak kullanılabilir.

Kefirin Faydaları

Hücreleri yenilemesi, bağırsaklardaki maddelerin küreselleşmesini önlemesi, kandaki kollestrolü azaltması, tansiyonu düşürmesi, idrarı sulandırması, bulaşıcı hastalıkları, kabzı, kan kaybını, sarılığı, eklem ağrılarını önlemesi, şekeri düşürmesi, hazmı kolaylaştırması, cinsel gücü arttırması kefir faydaları arasında yer almaktadır. Kefirin en önemli faydası ise kanseri geciktirmesidir.

Kefiri kullanmak için belli bir yaşta kullanmanıza gerek yoktur. Çocuk yaşlı demeden herkes kefiri rahatlıkla kullanabilir.

Kefir Nedir , Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir ? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık