Keçiboynuzu Faydaları

Keçiboynuzu Anadolu’nun bazı bölgelerinde harnup olarak da bilinen keçiboynuzu, akdeniz ikliminde yetişen ve ağaç formunda olan doğal bir bitkidir. Dünyanın en eski bitkilerinden biri olduğu kabul edilir. Keçiboynuzu ağacı, yetiştiği ilk 15 yıl meyve vermez. Baklagiller familyasına ait olan keçiboynuzunun meyvesi yenilebilirdir. Keçiboynuzu meyvesinin ilk hali yeşildir ve tam olgunlaştığında parlak kahverengi bir görünüme sahip olur. Bu meyvenin kabuğu oldukça serttir. Bu sebeple yemesi zordur ancak şekerli bir meyvedir. Türkiye’de en fazla Antalya, Mersin ve Muğla’da bulunur.

Keçiboynuzu Nasıl Tüketilir

Kabuğu oldukça sert olan keçiboynuzu meyvesinin dalından koparıldığı şekilde tüketimi zordur. Bu bağlamda keçiboynuzunun daha kolay tüketilebilmesini sağlayan yollar mevcuttur. Keçiboynuzunun en çok tercih edilen tüketim şekli, pekmezinin yapılıp içilmesidir. Bunun yanı sıra toz haline getirilebilmekte, meyvesi kaynatılarak suyu içilebilmekte veya kür hazırlanarak tüketilebilmektedir.

Keçiboynuzu Faydaları

*|* Keçiboynuzunun onlarca faydasından en çok öne çıkanı nefes darlığına karşı etkisidir. İçerisinde kendine özgü bir madde bulunduran keçiboynuzu, nefes darlığı çeken insanlarda etkisini oldukça gösterir.

*|* Aynı zamanda kuvvetli bir balgam söktürücüdür. Bu sebeple sigara kullanıcılarının en çok tercih ettiği tabii ilaçlardandır.

*|* İnsan vücudundaki bakteri, mikrop ve toksinleri arındırır.

*|* Yüksek şeker içerdiğinden dolayı enerji verimi yüksektir.

*|* Erkeklerde iktidarsızlığa etki ettiği görülmektedir. Ayrıca yine erkeklerde sperm sayısını artırmaktadır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık