Kapitalist – Kapitalizm Nedir ?

Kapitalizm Nedir ?

Kapitalizm denildiğinde buna birçok açıklama getirilebilir, size net şu şekilde anlatabilirim: Özel mülkiyet sahibi ve ya sahiplerinin, üretim araçlarının nerdeyse hepsine ve üretilen mallara sahip olduğu ve bu işletmesinin; gelir,gider, ödemelerinin ve hizmet bedellerinin piyasa ekonomisi tarafından belirlendiği sistemdir. Her zaman büyüme ve gelişme amacı vardır. Bu sistemde tüzel kişilerin ve işletmelerin ticaret yapabilme hakkı vardır. Marksist düşünceye göre kapitalizmi işçi sınıfında ki insanları sömürerek daha fazla kazanç ve üretim elde etmektir. Böylece güç her zaman bu kişilerin elinde kalmakta artmaktadır.

Kapitalist Nedir ?

Kapitalizm şuan dünyada geçerli olan sistemdir. Bu yüzden dünyaca büyük, pazarı dünya çapında olan markalar oluşmakta ve küçük esnaf anlayışı nerdeyse yok olmaktadır. Ve bu sistemin sonucu olarak sadece az sayıda büyük işletme sahipleri ve çok sayıda işçi olacaktır. İşte bu sistemde işletme sahibi olup sürekli bu şekilde büyüyen tüzel kişilikler ve şirketler kapitalist kavramına karşılık gelmektedir.

Marx’ Göre Kapital Düzen

Karl Marx’ ın politika anlayışına göre kapitalist düzen işletme ve güç sahibi olan burjuva sınıfın çıkarına işleyen bir sistemdir. Bu sistemde meta olan şey aslında üretilen ve satılan ürünün kendisi değil işçilerin emek gücüdür. Daha öncede işçilerin oluşturduğu artı değere el konuşurdu fakat bu sistemde üretilen metaların satış değeri aracılığı ile bu artı değere el konulmuştur ve ilktir. Ve sürekli kapitalistlerin çıkarları doğrultusunda işleyen bu kapital düzen sebebi ile sınıf ayrımları ve savaşları meydana gelmektedir.

Kapitalizm’in Ortaya Çıkışı

Kapitalizm, 18. Y.Y.’ da otaya sanayi devrimi sonucu ortaya çıkmıştır. Daha öncesinde insanlar ihtiyaç karşılamak için üretim gerçekleştirirlerdi. Fakat sanayi devrimi ile bir işletme binlerce ürün ortaya çıkartarak hızlı bir şekilde düzeni alt üst etmeye başladı.

Kapitalist – Kapitalizm Nedir ? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık