Kanuni Sultan Süleyman Hayatı

Kanuni Sultan Süleyman Hayatı

Osmanlı Devleti’nin en büyük hükümdarlarından biri olan Kanuni Sultan Süleyman, 27 Nisan 1945 tarihinde Trabzon’da dünyaya gelmiştir. Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Çerkez ya da Osmanlı olarak bilinen Hafsa Hatun’dur. Babası ise Yavuz Sultan Selim’dir. Uzun boylu, seyrek sakallı, geniş alınlı, ela gözlü, yuvarlak yüzlü olarak tasvir edilir Kanuni Sultan Süleyman.

Türk hakimiyetinin doruk noktasına ulaşıldığı bir devir olan Kanuni Sultan Süleyman devrinde birçok önemli olaylar yaşanmıştır. Babası Yavuz Sultan Selim, oğlu Kanuni’yi küçük yaşlardan itibaren titiz bir şekilde yetiştirmiştir. Benzeri görülmeyen tahsil ve terbiye görmüştür. İlk eğitimi ninesi Gülbahar Hatun ve annesinden almıştır. 7 yaşına geldiğinde dedesi Sultan İkinci Beyazıd’ın yanına İstanbul’a gönderilir. Burada Karakızoğlu Hayreddin Efendi’den din, edebiyat, fen, tarih gibi dersler almış, savaş teknikleri konusunda da eğitim görmüştür.

Kanuni Sultan Süleyman , babası Yavuz Sultan Selim’in yanında 15 yaşına kadar kalmıştır. Kanunlar gereğince sancak istemesi üzerine; ilk olarak Şarki Karahisar’a daha sonra Bolu’ya, Bolu’nun ardından da Kefe Sancakbeyliğine tayin edilmiştir.

1512’de babası Yavuz Sultan Selim’in tahta geçmesinin ardından İstanbul’a çağrılan Kanuni, babası kardeşleriyle mücadele ederken İstanbul’da kalmış ve babasına vekalet etmiştir. Bu esnada da Saruhan Sancakbeyliğinde de bulunmuştur. Babası Yavuz Sultan’ın vefat etmesinin ardından, henüz 25 yaşındayken 30 Eylül 1520 tarihinde Osmanlı tahtına geçmiştir.

Kendisinde başka erkek arkadaşı bulunmayan Kanuni’nin tahta geçişi çatışmasız ve son derece kolay olmuştur. Kendinden emin ve ciddi bir padişah olan Kanuni Sultan Süleyman, irade ve azim sahibi bir kişiliğe sahipti. Yapacağı işlerde aceleci tavır sergilemez, verdiği emirden asla dönmez ve geniş düşünürdü. İşbaşına getireceği adamların kabiliyetlerine göre görev paylaşımı yapardı. Kanuni Sultan Süleyman ölümü 71 yaşında olmuştur. Zigetvar kuşatmasını idare ederken, 7 Eylül 1566 tarihinde vefat etmiştir.

Kendisine Kanuni denilmesi, yeni kanunlar icat etmesinden gelmiyor. Mevcut kanunları yazdırtan ve çok sıkı bir şekilde takip etmesinden dolayı Kanuni deniyor. Adaleti seven Kanuni Sultan Süleyman, Mısır’ın ödediği vergiyi haddinden fazla bulmuştur. Bu nedenle yaptırdığı araştırma sonunda halkın zulme uğradığını düşünmüş ve Mısır Valisi’ni de değiştirmiştir. Bu durum da ne kadar adaletli bir padişah olduğunu bize gösteriyor.

Kanuni Sultan Süleyman Sözleri

*|* Hiçbir şeyi ben yaptım deme. Ele geçirdiğin tüm kaleler, kazandığın tüm başarılar Allah’ın bir lütfudur

*|* Komutan olmak iki kefeli terazidir. Bir kefesi cennet, bir kefesi cehennemdir.

*|* Ben ölünce bir elimi tabutumun dışına atın. İnsanlar görsünler ki padişah olan Süleyman bu dünyadan eli boş gitmiştir.

*|* Bu, harp demektir! Biz hakareti sineye çekecek kudretsizlerden, tabansızlardan değiliz. Tez zafer hazırlıkları tamamlansın. Belgrad Kapısı’nı kırmaya andımız vardır.

*|* Bu ne güzellik, bu ne yüz, bu ne kokudur? Aklım saçının kokusuyla doludur, Muhibbi (Kanuni) ansızın divane oldu, bu ne aşk, bu ne dert, bu ne huydur? (Hürrem Sultan’a atıf şiirlerinden biri)

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık