Kanal Tedavisi Nedir Nasıl Yapılır ?

Kanal Tedavisi Nedir ?

Kanal tedavisi tıptaki adıyla Endodonti, Pulpa kendini tamir edemeyecek miktarda hasar gördüğü durumlarda gerçekleştirilir. Dişin en iç kısmında yer alan damar sinir paketinden oluşan yumuşak tabakanın adı Pulpadır. Derin çürüklerde ya da kırık dişlerde bakteriler sonucunda pulpa iltihap yapabilir. Hasar görmüş veya iltihaplı pulpa çıkarılmaz ise diş ve çevresinde bulunan dokularda enfeksiyon ortaya çıkabilir, hatta diş kaybı bile yaşanabilir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır ?

  • Kanal tedavisinin ağrısız bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için ilk olarak dişe anestezi yapılır.
  • Anestezinin ardından çürük iyice temizlenir ve iltihaplı pulpa çıkartılır. Kök kanalında bulunan tüm doku artıkları ve sinir temizlenir.
  • Kanallar kök ucuna kadar genişletilir. Genişletme işleminin ardından uygun solüsyonlar kullanılarak kanal irrigasyonu gerçekleştirilir.
  • Tedavi birden fazla seans sürecek ise; kanallara uygun olarak ilaçlar konur ve hızlı iyileşme sağlanır. Seanslar arasında dişe geçici dolgu konur.
  • Tam anlamıyla iyileştikten sonra kanallar özel dolgu maddesi kullanılarak kök ucuna kadar doldurulur.

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer ?

Diş durumuna göre tedavi süresi değişik gösterir. Bazı tedaviler tek seans sürebileceği gibi bazılarında sağlıklı bir dolgu yapılabilmesi için birkaç seans daha gerekebilir. Buradaki amaç dokulardaki iyileşmeden emin olmaktır.

Kanal Tedavisi Acıtır Mı, Ağrılı Mıdır ?

Tedavi edilecek dişe lokal anestezi uygulandığı için herhangi bir ağrı hissedilmez.

Kanal Tedavisi Sonrası

Dişin enfekte olmasını ve tekrar çürümesini önleyici tedbirleri aldıktan sonra kanal tedavili diş ömür boyu kullanılabilir. Ancak bu süreçte düzenli bir şekilde diş hekime gözükmelisiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık