John Dowland Vikipedi

1563 senesinde İngiltere’nin Londra şehrinde doğduğu tahmin edilen John Dowland, 1580 – 1586 yıllarında Paris’teki Fransa Kraliyeti ile İngiliz Büyükelçiliği için görev almıştır.

Paris, müzikal gelişimine ve sosyal statüsüne fazlasıyla katkı sağladı. Burada 4 yıl kaldı ve katolizme döndü. Bunda İngiliz göçebelerinin etkisi büyüktü. 1586 senesinde İngiltere’ye geri dönen Dowloand, evlendi. Robert adında bir evladı dünyaya geldi. Oxford’da bulunan Christ Church Üniversitesi’nde 1588 senesinde Thomas Morley ile aynı gün müzisyen diploması aldı. Müzisyen olarak ün kazanan John Dowland, Katolik olması sebebiyle 1. Elizabeth’in Protestan sarayında çalışamadı.

John DowlandRoma’ya 1594 yılında giden John Dowland, Luca Marenzio ile dersler aldı. Almanya’ya gitti ve Duke of Bruncswick için çalıştı. Bunun ardından King Christian’ın sarayında Danimarka’da çalıştı. Ud şarkıları bestekarı olan John Dowland, 1597 yılında First Book of Ayres For Voice & Lute adlı eseri yayımladı. 1600 senesinde Second Book of Ayres For Voice & Lute, 1603 yılında Third Book of Ayres For Voice & Lute, 1604 yılında Lachrimae or Seven Teares’i besteledi. 1608 senesinde ise yurtdışında 3 yıl yaşadıktan sonra İngiltere’ye döndü.

1612 yılında, Kral 1. James’in yanından çalıştı. Yine 1612 yılında ud ve ses çalışmalarının koleksiyonunu içeren “A Pligrimes Solace” adlı eserini yayımladı. 1. King James’in cenaze töreninde performans sergiledi. 20 Şubat 1626 tarihinde vefat etti.

John Dowland Vikipedi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık