İstanbul Gezilecek Yerler

İstanbul’da Gezilecek Yerler

Müzeleri, köprüler, sarayları, camileri, kaleleri, surları ile tarih kokan bir şehirdir İstanbul. Bu tarihi koklayabilmek, hissedebilmek istiyorsanız her noktasında tarihi bir iz bulunan İstanbul’u ziyaret etmelisiniz. Mega kent İstanbul trafiği ve kalabalığı ile sıkıcı bir şehir gibi gözükse de, tarihi ile birçok dünya şehrine taş çıkartıyor.

 

Kız Kulesi

İstanbul Boğazı’nın Salacak açıklarında bulunan Kız Kulesi’nin niçin yapıldığı konusunda çeşitli efsaneler bulunmaktadır. Bu esrarengiz gizemi anlayabilmek adına İstanbul’da gezip görülesi yerlerin başında geliyor.

Miniatürk

Mevlana Türbesi, Anıtkabir ve Topkapı Sarayı gibi birçok eserin maketlerinin sergilendiği bir yerdir. 2003 yılından bu yana İstanbul turizmi açısından önemli bir yere sahiptir. Birçok eseri toplu halde burada görebilir ve eserler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Eyüp Sultan Cami

Eyüp semtinde, Haliç kıyısında bulunan Eyüp Sultan Cami, günümüzde kutsal ibadet mekanlarımızdan biri. Turistlerin mutlaka uğradıkları bir camidir. Özellikle Cuma günü İstanbul’un kalabalığı ibadetlerini bu camide yapabilmek için akın etmektedir.

Bakırcılar Çarşısı

Beyazıt semtinde bulunan bu çarşıda; mangal, tencere, kazan gibi bakırdan eşyalar yapılıp sergilenmektedir. Yabancı turistlerin en çok dikkatini çeken mekânlardan biridir.

Mısır Çarşısı

Tarihi kent İstanbul’un en eski kapalı çarşılarından biridir. Kuruyemişten aktarına, aktarından şarküterisine bütün ürünler bu çarşıda satılmaktadır. Turhan Sultan tarafından 1600 senesinde yaptırılan bu çarşı, Pazar günleri de açıktır.

Kapalıçarşı

İstanbul’un tam merkezinde yer alan Kapalıçarşı; alışveriş yapılacak mekânların tarihi doku ile kaynaştığı mükemmel bir çarşıdır. Gün içerisinde zaman zaman 500.000 insanın uğradığı söylenmektedir. Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan bu çarşıda, insanların günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri her şey mevcuttur.

Çırağan Sarayı

Bir dönem Beşiktaş Sarayı olarak da bilinen Çırağan Sarayı, Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır. Devasa bir ihtişama sahip olan sarayda; balo, düğün, parti gibi çeşitli organizasyonlar düzenlenmektedir.

Rumeli Hisarı

Osmanlı Devleti zamanında, Anadolu Hisarı’ndan halat çekmek için yapılmıştır. Kahvaltının da yapıldığı bu mekanda, hem tarihi yapıyı görebilir hem de karnınızı doyurabilirsiniz.

Anadolu Hisarı

Bizans İmparatorluğu’na Karadeniz’den gelen yardımları kesmek için yapılan bu hisar, Anadolu Hisarı’nın tam karşısında bulunuyor. Tarihi güzelliği, sakin yapısı ile küçük bir balıkçı kasabasını andıran bu hisar, İstanbul gezilecek yerler listesinde yer alıyor.

Dolmabahçe Sarayı

Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu ve İstanbul ziyaretleri esnasında kaldığı mekan olarak bilinen Dolmabahçe Sarayı, Cumhuriyet Dönemi için büyük önem arz eder. İmparatorluk döneminde ise Osmanlı Kaptan-ı Derya’sı gemilerini buraya demirlemiştir. Birçok tarihi içerisinde barındıran Dolmabahçe Sarayı’nın kesinlikle görülmeli.

Ayasofya

Görkemli yapısı ile turistlerin tamamını şaşırtmayı başaran Ayasofya Müzesi, Bizans İmparatoru 1. Jüstinyen tarafından yaptırılmıştır. Sonraki dönemde Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülen mekân, muazzam tarihi ile herkesi büyülemeyi başarmaktadır.

Topkapı Sarayı

Mimarisi ile 7’den 70’e herkesi büyülemeyi başaran Topkapı Sarayı, İstanbul’da gezilecek yerler listesinin en başında yer alıyor. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 senesinde yaptırılan bu yapı; padişahların devleti idare ettikleri ve yaşadıkları yer olarak kullanılmış.

Bütün bunların yanı sıra pierre loti tepesi nerede konumuzada bakmanızı öneririz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık