İşsizlik Maaşı Başvurusu Alma Şartları

İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir ?

İşsizlik sigortasından yararlanabilmeniz için kesinlikle kendi kusurunuz sebebiyle işten çıkarılmamanız gerekiyor. İşverenden kaynaklı, yani fazla mesai vermeme, ücret ödemem, hakaret, küfür gibi sebeplerden dolayı ve bu sebepleri ispatlayabildiğiniz takdirde istifa ederek işten ayrılabilirsiniz. Böyle durumda işsizlik maaşı alabilmeniz mümkün. Fakat ispat ya da kanıt kesinlikle olmalı.

İşveren işinize son verdiyse, işyeriniz kapandıysa, sürekli bir iş akdi yaptıysanız ve süre bitince işi bıraktığınızda işsizlik maaşı alabilirsiniz. Saymış olduğumuz nedenlerden birini taşıyorsanız işten ayrıldığınız andan itibaren işverenden talep edeceğiniz; “İşten Ayrılma Bildirgesi” işveren 3 nüsha şeklinde hazırlamak zorundadır. Bu 3 nüshanın 1.’sini kendisine, 2.’sini işten ayrılana, 3.’sünü ise çıkış sebebiyle birlikte İŞKUR’a gönderme yükümlülüğündedir. İŞKUR, işten çıkarılma sebeplerini göz önünde bulunduruyor ve işten çıkarılana işsizlik maaşı verilip verilemeyeceğini karara bağlıyor. İşsizlik maaşı alabilmek için; işten çıkarıldıktan 30 gün içerisinde İŞKUR’a başvurmanız gerekiyor. 30 gün geçtiyse her geçen günün ücretini işsizlik maaşınızdan alamıyorsunuz. 2 ay sonra bir başvuru gerçekleştirirseniz, 2 aylık işsizlik maaşınızı alamıyorsunuz. Başvuru yaptıktan 1 ay sonra İŞKUR’a giderek işsizlik maaşınızı hesap cüzdanınızı da alarak ilgili bankadan çekebilirsiniz.

Bankaların İşsizlik sigortası şartları aylık 12 tl sigorta bedeli ödeyerek işden çıktığınızda 6 ay boyunca 331 tl işsizlik maaşı alabilirsiniz detaylar aşağıda.

  • *|* Ayda 12 TL Ödeme – 12 Aylık Ödeme Süresi – 6 Ay 331 TL Aylıkla İşsizlik Maaşı,
  • *|* Aylık 27 TL Ödeme – 12 Aylık Ödeme Süresi – 6 Ay 750 TL Aylıkla İşsizlik Maaşı,
  • *|* Ayda 90 TL ödeme – 12 Aylık Ödeme Süresi – 6 Ay 2500 TL Aylıkla İşsizlik Maaşı

İşsizlik Maaşı Başvurusu

https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-basvurusu bu bağlantıdan İşsizlik Ödeneği Başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken E – Devlet şifresi edinmek. E – Devlet şifresi edindikten sonra sisteme giriş yaparak internet üzerinden İşsizlik Maaşı Başvuru işleminizi başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Kimlik doğrulama için giriş yöntemleri

  •  * e-Devlet Şifresi
  • * Mobil İmza
  • * Elektronik İmza

işsizlik maaşı

Konu ile ilgili diğer aranımlar işsizlik ödeneği sorgulama , işkur işsizlik maaşı sorgulama

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Gökhan dedi ki:

    Uzun süredir bu işsizlik maaşı şartlarını ve başvuru formunu arıyordum. Bu konu hakkında sitenizde gayet yararlı bilgiler buldum ve başvurumu gerçekleştirdim. Yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

Yorum Yaz

Yukarı Çık