Hz. Ali Hayatı

Hz. Ali Hayatı

Hz. Ali; hicretten 23 yıl önce, 599 yılında Recep ayının 13. gününde Kabe’nin içinde dünyaya geldi. Babası Peygamber Efendimizin amcası Ebu Talip’tir. Annesinin adı ise Esat Kızı Fatıma.

O dönemlerde Peygamber Efendimiz de, amcası Ebu Talip’in evinde kalmaktaydı. Hz. Ali’ye Ali ismini Peygamber Efendimiz vermiştir. Hazreti Ali, 6 yaşına geldiğinde Hz. Muhammed evine götürdü. Her şeyini kendisi üstlendi. Peygamber Efendimize ilk iman edenler arasında Hz. Ali bulunmaktadır. Peygamberimizin eşi Hz. Hatice’den sonra Müslümanlığı kabul eden 2. kişi oldu.

Peygamber Efendimizin kızı Fatıma ile evlenen Hz. Ali’nin; Zeynep, Ümmü Gülsüm, Muhsin, Hüseyin, Hasan adında 5 çocuğu dünyaya gelmiştir. Peygamberimiz vefat ettiği sıralarda Hz. Ali de başında bulunuyordu. Peygamber Efendimiz vefat ettiğinde Hz. Ali 33 yaşındaydı. Halife olarak Hz. Ebu Bekir’in seçilmesi esnasında Hz. Ali Peygamber Efendimizin tekfin işlemleriyle uğraşmaktaydı.

Peygamber Efendimiz zamanında gerçekleşen savaşların büyük bir çoğunluğu ve Müslümanların zaferleri Hz. Ali’nin kılıcı ile elde edilmiştir. Elde ettikleri fetihlerden sonra Peygamber Efendimiz Hz. Ali’yi Hadis’i Kudsi de övmüştür.

Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer ve Hz. Osman’dan sonra 4. halife Hz. Ali olmuştur. İslam Devleti’ni 656 – 661 seneleri arasında yönetmiştir.

Haricilerden Abdurrahman İbn-i Mülcem, Hz. Ali Kufe’de camide ibadet ettiği esnada O’nu yaralamıştır. 2 gün kendi evinde istirahat eden Hz. Ali, 661 yılında(63 yaşında) Ramazan ayında şahadete erişmiştir.

Hz Ali İmam Ali İlahisi

Peygamber Efendimiz Hz Muhammedin Hayatı konusuna bakabilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık