Hipnoz Nasıl Yapılır ?

Hipnoz Nasıl Yapılır

Hipnoz dünyasında 4 dakikanın altındaki hipnozlara, “hızlı hipnoz” (rapid induction), 1 dakikanın altında olanlara ise “ani hipnoz” (instant hypnosis) denmektedir. Bu iki hipnoz teknikleri yoğun bir şekilde otoriter etkiyle gerçekleştirilen bazı şok etkilerin ve fizyolojik etkilerin kullanıldığı tekniklerdir.

1-) Otoriter Etki

Her insanın yetiştirilmesinde otoriteye boyun eğmeme ve karşı gelmeme gibi durumlar söz konusudur. Bilinçaltımız otoriteye itaat etmek ister, bunun nedeni ise otoriteye uymadığımız vakit cezalandırılmamızdır. Büyüklerimizin sözünü dinlemediğimizde cezalandırılmamız bu durumun en basit örneğidir.

Hipnoz yapan kişi beden dilini, ses tonunu ve bakışını kullanarak otoriter bir etki oluşturabilir. Bunun yanı sıra aksesuar, giysi ve mekanla da otorite etkisi yaratılabilir. Otorite etkisi, Osmanlı Devleti’nde yoğun bir şekilde kullanılmaktaydı. Kıyafetler ve saraylar otorite etkisiyle oluşturulurken, başka ülke elçilerinin padişahın önünde eğilmesi de otoriteyi de arttırıyordu. Günümüzde ise otorite lüks arabalar, korumalar, güvenlikler, banalar ve mallarla temsil ediliyor. Ayrıca, otorite etkisinin toplumda ne kadar yaygın olduğu, 1961 senesinde Yale Üniversitesi’ndeki psikolog Stanley Milgram tarafından deneyle kanıtlanmıştır. Bu deneyde Milgram, sıradan insanların otorite etkisiyle bir işkenceci haline dönüşebileceklerini göstermiştir. Ulaştığı sonuçları ise 1974 senesinde yayınladığı “The Perils of Obedience” (İtaatin Tehlikeleri) adlı makalede özetlemiştir.

Hipnoz Nasıl Yapılır2-) Fizyolojik Etki

Zaman zaman dirseğiniz masanın üzerindeyken aniden kayar ve boşluğa düşersiniz. Sersemlemiş bir ruh haline bürünürsünüz. Buna benzer durumu elbette yaşamışsınızdır. Hızlı hipnoz yöntemini kullananlar da benzer etkilerin oluşturulması için bazı teknikler geliştirmişlerdir. Bu hipnoz yönteminin temelinde bazı fizyolojik etkilerin kullanılması bulunur. Hipnoz yapan kişi hızlı nefes, ani çekme gibi teknikleri birleştirerek karşı tarafta derin bir rahatlama etkisi oluşturur.

3-) Şok Etkisi

Hızlı hipnoz uygulayan kişiler “UYU!” diyerek karşısındaki insanda şok etkisi oluştururlar. Bunun rica olarak değil, emir verilerek söylenmesi gerektiğini vurguluyor Hon Wong. Sadece bu yöntemi kullanmıyor hipnozcular. Gözlere tutulan fener tekniği de vücutta şok bir etki oluşturuyor ve transa geçmeyi sağlıyor. Tavşan avına çıkıldığında kullanılan fener tekniği de tavşanın donup kalmasını sağlar. Hipnoz yapan kişinin istediği tepki tam olarak bu olmasa da, buna yakın bir tepki verildiğinde transa hızlı geçiş sağlanır.

Dr. Milton Erickson sayesinde geliştirilen “Patern Interrupt” adlı teknikte, idemotor tepkiler kesintiye uğratılır. Örneğin el sıkma gibi. Böylelikle beyinde boşluk oluşturulur ve transa hızlı geçiş sağlanır.

Hipnozun türü her ne olursa olsun, hipnotize edilecek kişinin önce rızası alınmalıdır. Hatta birkaç defa rızası alınmalıdır ki uygulama daha rahat geçsin.

Hipnoz Nasıl Yapılır ? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık