Hacı Kuraları Çekiliş Sonuçları

Diyanet İşleri Hacı Kur’a Çekimi

Hacca gitmek her Müslümanın hayalleri süsleyen bir ibadet, giden bir daha gitmek istiyor gidemeyen gitmek için uğraşıyor. Hacca gitmek ile alakalı Kur-an’ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır. ‘ Gitmeye gücü yetenlerin Kâbe’yi haccetmeleri insanlar üzerinde Allah’ın bir hakkıdır’ ( El-Âl-i İmran,97) ayetlerinde belirtildiği üzere imkânı olan bütün Müslümanların hac görevini yerine getirmesi gerektiği bildirilmiştir. Bu sebeple Türk hacı adaylarıda görevlerini yerine getirmek amacı ile Hacca gitmek için gerekli yerlere başvururlar.

Neden Hacca Kur’a ile gidiliyor?

Suudi Arabistan’ın ülkelerin nüfusuna göre koymuş olduğu belli bir kota var, bunun nedeni de Dünya’dan çok fazla insanın aynı anda Hac görevini yerine getirmek istemesi ancak o bölgeninde belli bir kapasitesi oluşudur. Suudi Arabistan her ülkenin binde biri kadar vatandaşı kabul etmektedir. Yalnızca kendi vatandaşlarına öncelik tanır.

Hacı Kur’aları Neye Göre ve Nasıl Çekiliyor?

Katsayılı kura sistemi uygulanmaktadır. Katsayılı kura çekimi göre 5 yıldır kayıt yenileyenlerin 25 kere, 4 yıldır kayıt yenileyenlerin 16,3 kere, 2 yıldır kayıt yaptıranların ise 9 kez ismi çıkmaktadır. İlk kez kayıt yaptıranların ise 1 kez ismi çıkmaktadır böylece yeni kayıt oluşturanların da heyecanla beklediği bir sistemdir kura sistemi. Başvuran sayısı milyonları bulurken Arabistan’ın vermiş olduğu rakamlar 70 bin civarında olduğu için isteyen herkesin hacca gitmesi ne yazık ki mümkün değildir.

Türkiye’den Kaç Hacı Adayı Gidebiliyor?

Ülkemizden hacca gitmek isteyen hacı adayı vatandaşlarımız başvurularını Başkanlığımıza yapmaktadırlar, Türkiye’ye verilen kota 70 bin civarındadır. Verilen kotaya göre müracaat edenlerin tamamına hacca götürmek mümkün olamamaktadır. Hacca gitmek isteyen vatandaş sayısı her yıl artmaktadır. Örnek vermek gerekirse bu yıl yeni hac müracaatı yapan 1 milyon 760 bin 751 kişi kura çekimine katılacaktır

Hacı Kuraları Çekiliş Sonuçları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık