Guatr Belirtileri

Guatr Nedir ?

Tiroid bezinin büyümesi olarak tabir edilen guatr rahatsızlığı, kişide tiroid hormonu az ya da fazla olabileceği gibi normal de olabilir. Boynun alt kısmında yer alan tiroid bezi haddinden fazla büyüme gösterirse guatr rahatsızlığı başlamış demektir.

Ağrılı sağlık sorunu olmayan guatr, tiroid bezinin aşırı büyüme göstermesi sonucunda yutkunmayı zorlaştırabilir ve öksürüğe de sebebiyet verebilir. Bazı hastalarda tiroid bezindeki şişlik dışardan bakıldığı zaman fark edilmez ve guatr kişinin günlük hayatına engel olmaz.

Guatr Belirtileri

*|* Bazı guatr hastalarında belirti görülmeyebilir. Fakat tiroid bezinin şişmesi en sık görülen belirtidir. Tiroid bezinin büyümesi ile boyun bölgesinde şişlikler meydana gelebilir.

*|* Nadir durumlarda tiroid bezinin aşırı şişmesi durumunda nefes alıp verme zorlaşabilir. Baskı sonucunda hırıltı, öksürük ve yutkunma güçlüğü ortaya çıkabilir.

*|* Tiroid bezinin aşırı şişmesi sonucunda boyun bölgesindeki damarlara baskı uygulanabilir, kan akışı azalabilir, bu nedenle de baş dönmesi meydana gelebilir.

*|* Bunların yanı sıra gözlerin şişmesi, mide bulantısı, ishal, kalp çarpıntısı, terleme, titreme ve kusma diğer guatr belirtileridir.

Guatr Belirtileri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık