Fethullah Gülen Gerçeği – Nereli – Kimdir ?

27 Nisan 1941 tarihinde Erzurum’da dünyaya gelen Fethullah Gülen, ilkokula 1946 senesinde başladı. Babası imam Alvar Köyü’ne imam olunca ailesi de oraya taşındı ve Gülen, ilkokulu bırakmak mecburiyetinde kaldı. Dışarıdan ilkokulu bitirdi, 10 yaşında Kur’an-ı Kerim’i hatim etti, 14 yaşında ise ilk vaazını verdi.

1959 senesinde Erzurum’dan Edirne’ye giden Gülen, girdiği sınavlarda başarılı oldu ve Üçşerefeli Camii de 6 Ağustos 1959 tarihinde imam olarak görev yapmaya başladı. 1961 senesinde Ankara’da askerlik görevine başladı ve usta erlik dönemini İskenderun’da geçirdi. Burada verdiği vaaz sebebiyle mahkemeye sevk edilse de, aklandı. Bu vaaz sayesinde 10 gün askeri hapishanede yatma cezası aldı. Askerlik vazifesini yerine getirdikten sonra Erzurum’a ailesinin yanında 1 yıl kaldı. Bu sürede Komünizmle Mücadele Derneği’nin kuruluşunda yer aldı ve Halk Evi’nin kadrosuna dahil oldu. Daha sonra Edirne’ye dönen Fethullah Gülen, 4 Temmuz 1964 tarihinde Dar’ül Hadis Cami’de fahri imam ve Kur’an kursu öğretmeni olarak göreve başladı.

Fethullah Gülen Nereli: Erzurum

Fethullah Gülen Boyu: 1.68 m.

Fethullah Gülen Kilosu: 79 kg.

1965 yılında Kırklareli, 1966 yılında İzmir, 1972 – 1974 yıllarında Edremit, 1974 – 1976 yıllarında Manisa, 1980 yılında Bornova merkez vaizliği görevlerini yaptı. 1968 senesinde, İzmir Kestanepazarı Kur’an Kursu’nda görev yaptı. Aynı yıl diyanet görevlisi olarak ilk kez hacca gitti. 1977 senesinde Almanya’ya görevli olarak gitti ve çeşitli konferanslar verdi, konuşmalar yaptı. 1979 yılının Şubat ayında ilk sayısı çıkan Sızıntı Dergisi’nde yazdı.

İhtilalin ardından Çanakkale merkez vaizliğine tayin edilen Fethullah Gülen, rahatsızlığı sebebiyle görevine başlayamadı ve şartların ağırlaşmasından sonra da vaizlik görevinden istifa etti. 1985 senesinde Anadolu’yu dolaştı. 6 yıl aradan sonra 1986 senesinde ilk vaazını Burdur Çamlıca Cami’nde verdi. 1991 yılının Haziran ayına kadar vaazlarına devam etti. 1988 senesinde Yeni Ümit adlı dergide yazıları yayımlanmaya başladı. 1993 senesinde ise annesi Refia Gülen vefat etti.

Fethullah Gülen, yabancı TV kanallarına, dergilere ve gazetelere röportaj verdiği gibi; ATV, NTV, TRT, STV, Show TV gibi kanallara; Milliyet, Cumhuriyet, Zaman ve Radikal gibi gazetelere ve Aktüel, Aksiyon gibi dergilere röportajlar vermiştir.

Fethullah Gülen Beddua Seansı Remiz

Fethullah Gülen Neden Amerikada ?

Fetullah Gülen, 21 Mart 1999 tarihinden bu yana Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamaktadır. “Laik devlet yapısını değiştirerek yerine dini kurallara dayalı bir devlet kurmak amacı ile yasadışı örgüt kurup ve bu amaç doğrultusunda faaliyetlerde bulunduğu” gerekçesiyle yargılanmaktadır. Hukuki süreç tamamlanmadığı için Amerika Birleşik Devletleri’nin Pennsylvania eyaletinde yaşamaktadır.

Bu makalemizde Fethullah Gülen nereli,kimdir ? yapmış olduğu beddua ve Fethullah Gülen gerçeği hakkında ayrıntılı bilgi sunmaktayız.

Fethullah Gülen Gerçeği – Nereli – Kimdir ? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık