Faşizm Nedir ? Faşist Ne Demek Anlamı

Milyonlarca kıyım, milyarlarca litre kan, milyarlarca ölü çocuk… Yüzyıllardır tanımsız olarak süre gelen faşizm, 20. Yüzyılda Benito Mussolini tarafından kurulan Ulusal Faşist Parti ile tanımını buldu ve doktrinler ile sözlüklere yerleşti. Faşizm komünizm gibi zamanla kollara ayrıldı ve bu kollar tarafından desteklendi. Örneğin Stalin nasyonal sosyalist olarak, yalnızca askeri unsurları hedef almakla kalmamış, milyonlarca sivilin ölümüne de sebep olmuştur. Bir diğer örnek ise, dünyayı yerinden oynatan Adolf Hitler faşizmiydi. Adolf Hitler de bir nasyonal sosyalistti.

Faşizm işçi kesiminin zamanla sağ ve milliyetçi görüşü benimsemesiyle ortaya çıktı ve büyüdü. Faşistler kendi milletlerini kitlesel bir seferberlik görüşüyle teşvik ederek dünyaya hakim totaliter bir devlet olarak büyümeyi hedeflerler. Bu hedefi tetikleyen genellikle siyasal bir partidir. Hemen her kesimden (işçi, burjuva, kapitalist, emperyalist) liderlerin bu parti çatısının altında toplanması halkın üstündeki egemenlik ve kabul görme için elzemdir. Faşizm genellikle liberal, demokratik, Marksist sosyalist ve komünist oluşumlara muhalif olmakla beraber, devletin egemenliğini ön plana çıkaran ve militarizm destekleyen bir yapıdır. Siyasi şiddet, savaş ve emperyalizm faşizmin vazgeçilmez unsurları olarak yer alırlar.

Faşist

Adolf Hitler’in birçok kez savunduğu gibi, faşistler güçlü toplumların güçsüz olanların topraklarında hakları olduğunu savunurlar ve bu toprakları elde etmek için akıl almaz kıyımlara başvurabilirler. Bu noktada faşizm, yetişkin olmayanlar dahil; yaşlılar ve kadınları da hedef alarak kitlesel bir kıyıma girişebilir.

Faşizm Nedir ? Faşist Ne Demek Anlamı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık