Fake Ne Demek ?

Fake Feyk Ne Demektir ?

Fake’in kelime anlamı: taklit etmek, numara yapmak, olduğundan daha iyi göstermek, sahtesini yapmak, aldatmak, uydurmak, sahte şey gibi pek çok anlamı vardır.

Neden Fake Fotoğraflar kullanılır ?

Genelde insanlar sosyal siteler de yayınlamış oldukları fotoğraflar için ‘fake’ kelimesini kullanırlar. Ya da fotoğraflara uygulamış oldukları shoplar ile fotoğrafları olduğundan daha gösterişli hale getirerek dikkat çekmeye çalışırken yani bir nevi sahteleştirirler.

Veya aslında hiç alakası olmayan fotoğraflarda paylaşabilirler bunlara da fake yani sahte denir.

Fake Hesaplar Ne işe Yarar ?

Sahte hesaplarda kişilertarafından eğlenmek amaçlı veya takipçi toplamak ve reklam yapmak amacı ile de açılabiliyor. Burada genelde ünlü insanların fotoğrafları veya güzel bir kız ile yakışıklı bir erkek fotoğrafı kullanılabiliyor.

İnternette dikkat çekmesi için oluşturulan yalan haberlere de fake haberler diyebiliriz. Bu haberler beğeni veya yorum aldıkça hesap sahipleri için maddi bir gelir kaynağı olabiliyorlar. Bu yüzden gerçeği yansıtmayan haberler ile dikkat çekmek isteyebiliyorlar. Daha da kötüsü insanların dini inançları, milliyetçi duyguları, hayvan sevgisi veya merhamet gibi duyguları sömürülerek dikkat çekiliyor. İnsanlar bunlara yorum yaptıkça hesap sahipleri para kazanıyorlar. Bunlara alet olmamak için dikkatli olmak ve önlem almak gerekmektedir .

İnsanlar gerçek kimliklerini saklayarak daha rahat yorum yapabiliyor ve gerçek düşüncelerini daha rahat paylaşabiliyorlar bu ve buna benzer sebeplerle fake hesaplar açılabiliyor bu hesaplar da ya oynanmış fake fotoğraflar ya da direk kendisine ait olmayan fotoğraflar paylaşabiliyorlar.

Nasıl Anlaşılır ?

Fake hesaplar da geçmişe dair paylaşımlar yoktur hesap yeni açılmıştır. Veya tek fotoğraf paylaşılmıştır. Arkadaş listesinde az sayıda insan bulunmaktadır. Fake Fotoğraf olduğu için farklı yer ve zamanlarda fotoğraflarına rastlayamazsınız. Yorum yapan yoktur.

Fake Ne Demek ? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık