Evlilik İzni Kaç Gündür

Devlet memuru olan bir vatandaşın, kendisinin ya da çocuğunun evlenmesi durumunda memur talep ederse 7 güne kadar mazeret izni verilebilir. Fakat evlilik izni ne zaman kullanılır ve evlilik izni kaç gün konularında bir takım tereddütler yaşıyor olabilirsiniz. Bu yazımızda evlilik izni hakkında sizlere detaylı bilgiler sunacağız.

Evlilik İzni Kaç Gündür ?

4857 sayılı İş Kanununa göre evlilik izni 3 Gündür.

657 sayılı Devlet Memurları Kanuna göre ise 7 gündür.

EVLİLİK İZNİ HANGİ DURUMLARDA VERİLİR

Memurun kendisi ya da çocuğunun evlenmesi durumunda memur evlilik izni kullanabilir. Bu iznin kullanımında; boşanma sonrası yeniden evlenme ve evlilik yapacak çocuk sayısında herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Her evlilikte bu izin hakkı memura tanınmıştır.

Medeni Kanunu’nda yer alan hükümlere göre evlilik akdi, evlendirme memurunun ve ayırt etme gücüne sahip iki tanığın önünde gerçekleştirilir. Evlendirme memuru, çiftlere evliliğin gerçekleştiğini kanıtlayan aile cüzdanı verir. Nikâh yapıldığında gerekli kişilerin imza atması ve evlilik cüzdanının ilgilere verilmesiyle evlilik işlemi gerçeklemiş olur.

İŞ KANUNU EVLİLİK İZNİ NE ZAMAN HAK EDİLİR

Evlilik izni, resmi nikâhın yapılmasının ardından hak edilir. Bundan dolayı, nikâhtan önce evlilik izninin kullanılması mümkün değildir. Eğer izin evlilik tarihinden önce kullanılırsa ya da belirtilen tarihte evlilik gerçekleşmemişse mazeretsiz mazeret izni kullanmış sayılırsınız.

EVLİLİK İZNİ NASIL KULLANILIR

Evlilik izni, devlet memurunun talebi üzerine verilir. Evlilik izni kaç gündür diye merak edenler için de en fazla 7 gün yanıtını vermiş olalım. İsteğe göre 7 günden az tutulabilir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda “Mazeret İzni” başlıklı 104. maddenin (B) bendinde; “Memura, … kendisinin veya çocuğunun evlenmesi … hâllerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir.” denilmek suretiyle, bu iznin verilmesi “evlenme halinin gerçekleşmesi” ve “memurun istekte bulunması” şartlarına bağlanmıştır.

Bu maddeye göre, izin almak isteyen memur çalıştığı kuruma müracaat ederek evlilik izni alabilir. Evlendirme memurluğundan alınacak düğün tarihini gösteren bir belge ya da evlilik cüzdan örneği gibi belgeler sunulmak suretiyle her devlet memuru evlilik izni alabilir. Evlilik tarihinden itibaren verilen ve evlilik gerçekleşmeden istenilen izin, evliliğin gerçekleşmemesi durumunda kullanılmayacak ve devlet memuru derhal görevine başlayacaktır.

657 Evlilik İzni için bazı kurumlar evlilik olayının gerçekleşmesini şartını ararken bazı kurumlar da memurun beyanını yeterli bulmaktadır.

Evlilik İzni Dilekçesi Örneği

 Evlilik İzni Dilekçesi

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Yorum Yaz

Yukarı Çık