Erozyon Nedir

Erozyon Nedir , Nasıl Önlenir ?

Erozyon; toprağın rüzgârlar, akarsular ve sel suları gibi dış kuvvetlerin etkisi ile aşındırılıp sürüklenmesine ve taşınmasına denir. Erozyonun diğer adı aşınımdır. Yer kabuğunu oluşturan kayaçların, başta akarsular olmak üzere farklı dış etenlerle yıpratılıp yerinden kopartılarak başka yere taşınması ya da eritilmesine denir.

Rüzgar ve akarsu erozyonunun etkili olduğu yerlerin ortak özellikleri arasında bitki örtüsünün fakir olması önemli bir rol oynar. Toprak, bitki örtüsü, iklim, arazi eğimi özelliklerinin etkileşim göstermesi sonucunda doğal erozyon meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra; insanların doğaya müdahale etmesi sonucunda yapay etkenler erozyonu doğal afete dönüştürebilir. Erozyonun en önemli nedeni toprağı koruyan bitki örtüsünün yok olmasıdır. Bitki örtüsü, iklim faktörleri, yıllık yağış miktarı, toprak yapısı, arazi eğitimi ve bitkiye yapılan çeşitli müdahaleler erozyonun şiddetini belirlemektedir.

Dünya üzerinde tarım alanında kullanılan alanların %70’i özelliklerini kaybetmiş ve toplam karanın %30’unda erozyon nedeniyle çölleşme yaşanmıştır. Erozyonun en etkilisi su erozyonudur. Yağmur damlaları bu erozyonda aşındırma gerçekleştirir, bunun yanı sıra yüzeyde akışa geçen suların da etkisi büyüktür. Su erozyonu dışında rüzgar erozyonu da bir diğer önemli erozyondur. Erozyon ne demek sorusunun yanıtını verdikten sonra, şimdi sizlere erozyona neden olan faktörler hakkında bilgi vereceğiz.

erezyon nedir

EROZYONA NEDEN OLAN FAKTÖRLER

Dağınık ve düzensiz yerleşim, toprak yapısı, yamacın eğimi ve uzunluğu, yağışların düzensiz olması, ani su taşkınları, toprağın eğime paralel sürülmesi, toprağın aşırı işlenmesi, kökleme, başıboş keçi, kaçak ağaç kesimleri ve orman yangınları, yanlış ekim yapma, meraların aşırı otlatılması, iklimin etkisi, bitki örtüsünün tahribi, arazinin engebeli ve eğimli olması erozyonun nedenleri arasında yer almaktadır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık