Menü
Kategoriler
Erkek Oyuncular İçin Kullanılan Jön Ne Anlama Gelir
25 Ağustos 2014 Genel

Sinema… Diğer adıyla beyaz perde… Büyülü bir dünya, günlerce uykusuz devam eden setler, yüzlerce saat süren çekimler ve nihayetinde milyonların soluksuz izlediği filmler…

Bu filmlerin izlenme oranındaki en büyük etken ise şüphesiz oyuncu kadrosu; yani diğer adıyla cast. Oyuncu kadrosunda ne kadar çok halk tarafından benimsenmiş, hayran kitlesi büyük ve oyunculuğu takdire şayan aktörler yer alırlarsa filmin merak edilme ve izlenme oranı da o derece artış gösterir. Bu büyülü dünyanın aranan erkekleri: Jönler.

Fransızca’da jeune kelimesinden çevrilerek dilimize giren “jön” sözlükte “genç” olarak nitelendirilmektedir. Gerek sinema, gerek dizi sektöründe (ikisinin ayrı bir sektör oluşturduğunu söyleyebiliriz) önemli rollerde yer alan oyunculara “jön” denir. Jönler, gerek oyunculuk kabiliyetleri, gerek ise dış görünüşleriyle milyonları peşlerinden sürükleyip, oynadıkları filmlerin yüksek gişe gelirlerine sahip olmalarında da büyük rol oynarlar.

Uzun yıllardır sinemanın ve dizi sektörünün şaşalı dünyasında yer edinmek isteyen onlarca oyuncu adayı oldu ancak, gerçek yetenek birkaç saatlik çalışmayla ortaya çıkacak bir şey olamazdı. Oyunculuk, yıllarca süren disiplinli çalışmalar sonucunda meyvesini veren bir sanat dalıdır. Bu konuda kendini kanıtlamış hocaların oyuncunun çakralarını açması, onu yontması, tabi her şeyden önce, oyuncu adayının sanatı anlıyor ve onu sahipleniyor olması gerekir. Asıl amaç şöhret değil; sanat olmalıdır.Ayrıca Jön Türkler devrimi diyede çok hoş bi dönem vardır.

Ülkemizin ilk jönü olarak nitelendirilen, Suavi Tedü bu anlattıklarımıza mükemmel bir örnektir.

Bir cevap yazın
*