Emperyalizm Nedir

Emperyalizm; diğer adıyla yayılmacılık. Bir devletin, diğer zayıf bir devlet üstünde çıkarlarını kullanarak, zayıf devletten faydalanması, yer altı ve yer üstü kaynaklarında hak iddia etmesidir. Günümüze kadar gelmiş olan emperyalist devletlere bakacak olursak, bu devletler zayıf devletlere barış, para, kıtlığın önlenmesi, terörizmin zayıflatılması gibi vaatlerde bulunarak zayıf ülkelerin yönetimlerine dolaylı yoldan da olsa karışmışlar, özellikle yar altı kaynaklarında büyük oranda hak iddia etmişlerdir.

Geçtiğimiz birkaç yüzyıl ele alındığında en büyük emperyalist devletlere Fransa, İngiltere ve Amerika örnek gösterilebilir. Yer altı ve yer üstü kaynaklarından hak talebinin yanı sıra emperyalizmin kimi zaman faşizm ile birlikte anıldığı şu kriterlerden de yararlandığı ifade edilir.Peki Emperyalizm nedir ne demektir ?

Çıkarları konusunda kullandığı ülkenin ve / veya toplumun topraklarına el koyma
Çıkarları konusunda kullandığı ülkeyi ve / veya toplumu vergiye bağlama
Çıkarları konusunda kullandığı ülkenin ve / veya toplumun tüm kaynaklarından yararlanma
Çıkarları konusunda kullandığı ülkenin ve / veya toplumun üstünde kendi kültürünü yayarak, halkını da köle olarak kullanma

Emperyalizmin, kapitalizm ve faşizm ile yakın bağları olduğunu geçmişten irdelemiş durumdayız. Kapitalist devletlerin çoğu aynı zamanda geçmişinde ve geleceğinde emperyalizmi barındırır. Tam olarak söylemek gerekirse, emperyalizmi doğuran kapitalizmdir.

1870 yıllarında İngiltere Başbakanı B. Disraeli’nin hali hazırda bulunan sömürge imparatorluğunu güçlendirme çalışmalarını bir tanıma uydurmak için emperyalizm kavramı kullanılmış, bu sayede emperyalizm sömürgecilik kavramıyla eş anlamda kullanılmaya başlanmıştır. Buna göre emperyalizm, belirli bir kapital güce kavuşmuş toplumların varlıklarını sürdürebilmeleri için kullanılmalıdır.

Emperyalizm Nedir Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık