Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır (İade)

Günümüzde teknoloji o kadar gelişme gösterdi ki, kredilerin faiz oranlarını, vade farklarını ve alım koşulları gibi birçok bilgiye internet üzerinden ulaşabiliyoruz. Gerekli sorgulamaları yapıyorsunuz, planınızı gerçekleştiriyorsunuz, fakat bankaya gittiğinizde planınızdan farklı bir rakamla karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu farkın nedeni ise sizden alınan kredi dosya masrafı.

Dosya masrafını geri alma hakkında yüzlerce mahkeme kararı ve haber yayınlandı. Bu kadar çok haberin ve mahkemenin temelinde, Bankacılık Denetleme Düzenleme Kurulu’nun bu masraf hakkında hiçbir karar çıkarmamış olması yatıyor. Ancak siz dosya masrafınızı geri alabilirsiniz.

Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır

Bankaların dosya masrafı almaması gerekiyor ve işin ilginç yanı bankalar da bu durumun farkında. Kredi çekerken dosya masrafını ödemeden sorunu baştan çözme gibi bir durum söz konusu ne yazık ki değil. Bankalar da kredi çekerken masrafın geri alınabilmesi için yargıya başvurulması gerektiğini belirtiyor. “Dosya Masrafsız” olarak kredi verdiğini vaat eden bankalar ise farklı masraflar ekleyebiliyor.

*|* Buna kılıf uyduran 15 bin tl’lik kredi için 80 tl dosya masrafı alan bankalar 1.300 tl sigorta adı altında sizden para talep ediyorlar bunlara dikkat etmek lazım.Dosya masrafsız kredi diye reklam yapıp farklı yollarla bu ücreti alıyolar.Tüketici hakem heyetlerindeki dosya masrafı dilekçelerindeki patlama 15 günde çözülen davaları 5-6 aya uzamasına sebep oluyor.Kaymakamlığa gidip dilekçe örneğine ve nasıl başvuru yapılacağına dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dosya masrafını ödediğiniz bir kredi çektiniz, peki bu durumda ne yapacaksınız? İlk olarak kredi çekerken imzaladığınız bütün sözleşmelerinizin elinizin altında olması ve kredi masraf iadesi talebinizi belirten bir dilekçe yazmanız gerekiyor. Yazdığınız dilekçe karşılığında olumlu bir sonuç alamazsanız ya da iletişim kuramazsanız, yeni bir dilekçe hazırlayarak Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmanız gerekiyor. Yaşadığınız şehirde Tüketici Mahkemesi bulunmuyorsa, Asliye Hukuk Mahkemeleri’ne gidebilirsiniz.

Dosya Masrafı Dilekçe Örneği

Dosya Masrafı Dilekçe Örneği

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Yade dedi ki:

    Arkadaşlar hıc uğrasıp başınızı ağrıtmayın Burdan bırçok arkadasa da yardımcı olmus.Dekontlarınızı toplamnız yeterli hıc zaman kaybetmeyın sızde alın.Avukatımız HASAN ÖNEN .İnternetten ulaşanbılırsınız hepınıze kolay gelsın.

Yorum Yaz

Yukarı Çık