Deniz Gezmiş kimdir ? Deniz Gezmiş nereli idamı ve belgeseli

27 Şubat 1947 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen Deniz Gezmiş, 1971 senesinde meydana gelen 12 Mart Darbesi’nde Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu ile birlikte eylemler gerçekleştirerek tanınmış bir şahsiyettir. 12 Mart Darbesi öncesinde İstanbul Üniversitesi’nde sol görüşün önemli savunucularından olmuştur.

Ankara’nın Ayaş ilçesinde dünyaya gelen Deniz Gezmiş’in ebeveynleri öğretmendir. Ortaokula kadar Sivas’ta, liseyi ise İstanbul’da okudu. Henüz 18 yaşındayken İşçi Partisi’nin Üsküdar İlçe Başkanlığı’na talip oldu. Genç yaşta kendini siyasi olayların içerisinde buldu. 31 Ağustos 1966 tarihinde Çorum Belediyesi Temizlik İşçileri, Ankara’dan İstanbul’a yürüdü. Temizlik işçileri Taksim Anıtı’na çelenk koyarken, yaptığı eylem sonucunda ilk gözaltı vakasını yaşadı.

Deniz Gezmiş Nereli ? Deniz Gezmiş28 Şubat 1947 Ankarada doğdu.Dedeleri Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Cimil köyündendir.Anne ve Babası Erzurum nüfusuna kayıtlı olup Babası Cemil Gezmiş ilköğretim müfettişidir.

1966 senesinde İstanbul Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesi’ne yerleşti. 1967 yılında 2 ayrı vakadan gözaltına alındı. 30 Ocak 1968 tarihinde ise fakültedeki arkadaşlarıyla “Devrimci Hukuklular” örgütünün temellerini attı. 7 Mart 1968 tarihinde Bakan Seyfi Öztürk’ü protesto etti ve yine gözaltına alındı. İstanbul Üniversitesi 12 Haziran 1968 tarihinde işgal edildi ve bu duruma önderlik etti. Öğrenci haklarının elde edilmesi için elinden geleni yaptı ve başarılı oldu. 30 Temmuz 1968 tarihinde ise 6. Filo’nun İstanbul’a girişini protesto etmesinden dolayı tutuklandı.

Deniz Gezmiş’in Kendi Sesinden Savunması

16 Mart 1969 tarihinde İstanbul Üniversitesi’nde öğrenci hareketleri düzenledi. 19 Mart’ta tutuklandı. Daha sonra Hukuk Fakültesi öğrencilerin düzenlediği gösterilere liderlik yaptı, çatışmalarda yaralandı. 23 Haziran 1969 tarihinde, hakkında tutuklama kararı olduğu için Filistin’e kaçtı ve 1 Eylül’e kadar burada kaldı. Üniversiteyi işgal etmesinden dolayı üniversiteden atıldı. Battal Mehetoğlu’nun öldürülmesi olayında, Deniz Gezmiş’e ait olduğu iddia edilen silahların ele geçirilmesinden sonra 20 Aralık 1969 tarihinde tutuklandı. 18 Eylül 1970 tarihine kadar cezaevinde kaldı.

Deniz Gezmiş Belgeseli

Hapisten çıkınca öğrenci hareketlerinden uzak durdu. Hüseyin İnan, Sinan Cemgil ikilisiyle beraber Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nu kurdu. Türkiye’de silahlı mücadele ortaya koyan ilk siyasi örgüt oldu. İlk eylemlerini 29 Ocak 1970 tarihinde gerçekleştirdiler. 12 Mart döneminde sürekli olarak faaliyet gösterdiler. Örgüt içerisindeki idam kararının iptali için çalışmalar yürüttü. Ömer Ayna, Cihan Alptekin, Alparslan Özdoğan, Kadir Manga gibi şahsiyetlerin öldürülmesinden sonra Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Deniz Gezmiş idam edildi. Örgüt de dağıldı. 6 Mayıs 1972 tarihinde 1.00 – 3.00 saatleri arasında Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’nde Deniz Gezmiş ve arkadaşları idam edildi.

Deniz Gezmiş kimdir ? Deniz Gezmiş nereli idamı ve belgeseli Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık