Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR NELERDİR

Cinsel yolla bulaşan hastalıkları yabana atmamak gerekir , dünya genelinde cinsel hastalıklardan ölen insan sayısı her geçen gün artmaktadır.Eğer gerekli tetkikleri yaptırmazsanız sizin de bu hastalıklardan birine yakalanma ihtimaliniz artar. Bu rahatsızlıklar erkekleri ve kadınları, çiftlerin doğacak olan çocuklarını ve yakın çevrelerini etkiler. Cinsel yolla bulaşan rahatsızlıklardan uzak durmak için bu rahatsızlıkların neler olduğunu, bu rahatsızlıklarından nasıl korunacağınızı ve rahatsızlığın belirtilerini bilmeniz gerekir.

Kadınlara erkeklerden daha fazla etki yapan cinsel yolla bulaşan hastalıkların çoğu tedavi edilebilmektedir. Tedavi edilmez ise kısırlıktan ölüme kadar pek çok olumsuz sonuç ortaya çıkabilir. Yeni doğmuş çocuklar ve anne karnındaki bebekler için tehlike oluştururlar.

cinsel yolla bulaşan hastalıklar

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR LİSTESİ

*|* BEL SOĞUKLUĞU (GONORE): Kadınlarda adet düzensizliği, akıntı, sık ve yanmalı idrara çıkma; erkeklerde yanmalı ve sık idrar yapma, akıntı belirtileriyle kendini gösterir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en çok rastlanan hastalıktır. Üreme organlarında apselere, kısırlığa, karın içi iltihaplara neden olur. Gebelerde doğum kanalından bebeğe bulaşabilir. Yeni doğan bebeklerde zatürre, körlük gibi rahatsızlıklara yol aşabilir. Tedavisi kolay olan bu hastalığın belirtileri bulaştıktan 2-3 hafta sonra ortaya çıkar.

*|* FRENGİ (SİFİLİZ): Erken fark edildiğinde tedavi edilebilen bu rahatsızlık, bütün vücudu etkilemektedir. Gebede varsa bebeğe de bulaşabilir. Hastalığa neden olan etkenin vücuda giriş kısmında ağrısız ve şişkin bir yara kendini belli eder. Hastalık tedavi edilmeyi ilerlerse körlüğe hatta sağırlığa yol açabilir. Kal kasına zarar verebilir, kalp hastalıklarına sebep olur. Ölüme ve vücudun çeşitli yerlerinde tümöre sebep olabilir.

*|* YUMUŞAK ÇIBAN (ŞANKROİD): Ağrılı yaraların üreme organlarında oluşmasıyla kendini gösterir. Genel olarak yaraya yakın kasıkta meydana gelen şişlikle zamanla büyür ve içinden iltihap akar. Tedavisi ise oldukça kolaydır.

*|* KLAMİDYA: Sarı köpüklü bir akıntıyla kadınlarda kendini gösterir. Erkeklerde sarı akıntı ile ve yanmalı idrara çıkma ile belli olur. Kadınlarda karın içinde iltihaplanmalara yol açabilir. Üreme organlarında apselere, kısırlığa sebep olabilir. Gebe kadınlarda ölü ya da düşük doğuma, yüksek ateşe neden olabilir. Doğum esnasında bebek annenin doğum kanalından mikrobu alabilir. Gözlerde ya da akciğerlerinde iltihap meydana gelebilir. Bu rahatsızlığın da tedavisi kolaydır.

*|* TRİCHOMONAS: Kötü kokulu ve yeşil bir akıntıyla kendini gösteren rahatsızlıktır. Tedavisi kolay olan bu hastalık kadınların tüplerinde iltihaplanmaya sebep olduğu gibi kısırlığa da yola açabilir.

*|* GENİTAL UÇUK (HERPES): Tedavisi zor olan bu hastalık üreme organlarında ağrılı, uçuk ve kasıntılı şeklinde görülür. Kendiliğinden iyileşen bu hastalık sürekli kendini tekrarlar.

*|* DERİ KABARIKLIKLARI ve ÜRME ORGANI SİĞİLLERİ: Dış üreme organlarının haznesinde, idrar ve makat kanalının dışa yakın kısımlarında görülmektedir. Ağrısızdır, ancak görüntüsü et kümeleri şeklindedir. Karnı bahara benzetilir. Tedavisi mümkün olsa da zordur.

*|* HEPATİT B: Besinlerle ve sularla bulaşan sarılık tipleri olduğu gibi cinsel temasla ve kan ürünleriyle bulaşan sarılık türleri de bulunmaktadır. Bu hastalıklardan biri de Hepatit B’dir. Kusma, ateş, sarılık, idrarda koyulaşma, karaciğerde hassaslık ve büyüme gibi belirtileri bulunmaktadır. Hepatit B, eğer bir bölgede salgın şeklindeyse aşı uygulanabilir. Kesin tedavisi bulunmamaktadır. Karaciğerde kansere, siroza, karaciğer iltihabına, ölüme neden olabilir. Vücut güçlendirici tedavi ile hastalığın zararı azaltılabilir.

*|* AİDS –HIV: AİDS cinsel yolla bulaşan rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. HIV taşıyan kanla temas edildiğinde bulaşır. Doğum sırasında, sütle ya da hamilelik döneminde anneden bebeğe bulaşabilir. HIV vücuda girdikten 3 ay sonra ELİSA testiyle saptanabilir. HIV adı verilen virüs böcekler, sivrisinekler, dışkı, öksürük, gözyaşı, tükürük, çatal, kaşık, klozet yoluyla insanlara bulaşmaz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık