Cemre Düşmesi

Cemre Düşmesi

Arapça kökenli olan cemre kelimesi kor yani ateş anlamına gelmektedir. Halk arasındaysa sıcaklığın artması olarak kullanır. Cemre düşmesi Halk arasında bir inançtır 3 Cemre vardır. İlk cemre havaya, 1 hafta sonra suya, 1 hafta sonra da toprağa düşer. Böylece önce hava daha sonra su ve toprağın ısındığına inanılır. Bu Cemre düşmesi olayı yüzyıllar öncesinde mevsimlerin gözlemlenmesiyle inanılan bir olaydır.

Cemre Düşmesi Kutlamaları

Halk, Cemre düşmesi ile Havanın, suyun ve toprağın ısınmasını Hıdrellez ve nevruz kutlamaları yapar.  Bu kutlamalar baharın sırasıyla yazın gelişini kutlamak için yapılan şenlikler havasında gerçekleşir. Türk kültürün de önemli bir yere sahip olan Cemre Düşmesi kültür ve edebiyat alanında da geniş bir yere sahiptir. Divan şairleri de cemre düşmesini övgü şiirlerine konu edinmişlerdir. Bu şiirlere de ‘Cemreviye’ adı verilmiştir.

Cemre Ne zaman Düşer?

İlk Cemrenin 19-20 Şubat tarihlerinde havaya, 26-27 Şubat tarihlerinde suya ve 5-6 Mart tarihinde toprağa düştüğüne inanılır. Yani Şubatın sonu, Martin ilk haftası diyebiliriz

Yılların Tecrübesi ve Günümüz Teknolojisi

Halk önce havanın sonra suyun ve en son olarak da toprağın ısındığına inansa da bu bilgiler coğrafi bilgilerle çatışmaktadır. Meteorolojiye göre sırasıyla önce toprak sonra hava en son su ısınıyor. Bazı yıllar cemrenin düştüğü gün hava soğuyabilse de, ülkemizde Marmara Bölgesinde cemrenin düştüğü günlerde havaların ısındığı da gözlemlenmiştir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık