Bowling Nedir Nasıl Oynanır ?

BOWLİNG SALON SPORU

Bowling, oyun hattının sonundaki kukalar bu oyun için özel olarak tasarlanmış bowling topları ile devirme amacı taşıyan salon sporudur.

Bowlingin Tarihçesi

Bowling tarihçesi Mısırda yapılan kazılar sırasında ortaya çıkan bulgulara dayanarak bowling sporunun M.Ö 5000’li yıllara dayandığı iddia ediliyor. Kökeni M.Ö ye dayanan bu spora, spor olmanın dışında başka anlamlarda yüklendiği görülür.  M.Ö 3. Ve 4. Yüzyıllarda bu sporda iyi olmak kilise tarafından ‘’ günahlarından daha çok arınmış olmak’’ anlamına gelmektedir. Düzenlenen oyunlarda dizilen kukalar işlenmiş günahları temsil etmektedir devrilen her kuka günahların arınılma inancını taşıyordu.

Günümüzde Bowling

Bowling salon sporu , Dünya Bowling Federasyonu’nun, Uluslar arası Bowling Federasyonu ve Avrupa Bowling Federasyonu tarafından belirlenmiş çeşitli oyun tipleri bulunmaktadır. 9 pin ve 10 pin olarak oyun 2’ye ayrımıştır. Oyunun amacı 18,288 m olan ‘’lane’’ adı verilen hatların ilerisine konulmuş pinlerin hepsini devirmektir. Türkiye’de onanan Bowling solon sporunda 10 pin bulunmaktadır Türkiye Bocce Bowling ve dart Federasyonu adı altında faaliyet göstermektedir. 1, 2 ve 3. Lig kategorilerini içeren ulusal ligi bulunmaktadır. Sporcuların oynadıkları lig ve ligde elde ettikleri sıralamaya göre 4 ayrı turnuvalara katılım hakkı kazanmaktadır.  Puanların sırasına göre hak kazanan 1. Turnuva düzenlemektedir. Türkiye’de her yıl düzenlenen uluslar arası turnuva bulunmaktadır.

bowling nedir

Puanlama Sistemi

Her oyun için 10 frame bulunur.  Oyuncu ilk 9 frame de strike ( tek atışla bütün pinleri devirmek) yaptığı için 2 atış hakkı kullanır. Sonuncu frame de strike ya da spare ( tüm pilerin 2. Atış ile devirmek) yapması durumunda fazladan 1 atış hakı daha kazanmaktadır. Oyuncunun bir oyunda yapabileceği en yüksek puan ise 300’dür.

Kıyafet Yönetmeliği Ve Yasaklar

Türkiye’de erkekler kumaş pantolon yanları cepli olma şartıyla, kot olmayan kanvas türü pantolonlarla. Bayanlar ise kumaş pantolon, şort veya etekle oynaya bilirler. Üst olarak polo yaka, düğmeli kısa kollu bowling gömleği ve ya tişörtü giyebilir. Bayanların bunlar dışında polo yaka kolsuz tişörtlerde giymeleri serbest bırakılmıştır.  Lig ve turnuva öncesi alkollü içecekler tüketmek yasaktır. Anlaşıldığı takdir de oyuncu kırmızı kart ile cezalandırılır. Kıyafet kurallarına uymamak oyuncuya direk sarı kart gösterilir. Üst üste sarı kart görmesi ya da kırmızı kart görmesi oyuncunun devam ettiği oyun ‘’0’’ sayılarak ortalamasına katılır, diğer oyunlara ise dahil olamaz. Daha önceki haftalardan sarı kart görmüş oyuncu, sezon sonuna kadar her hangi bir hafta 2 sarı kart aldığı takdir de sonraki hafta oyunları için cezalı sayılır.

 

Bowling Nedir Nasıl Oynanır ? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık