Borsa Nasıl Oynanır ?

Hisse senetleri gibi çeşitli emtiaların ve buna benzer materyallerin alımının ve satımının yapıldığı piyasaya borsa denir. Hisse senetleri piyasası; Sterlin, Dolar, Euro gibi dövizlerin alış satış işlemlerinin yapıldığı döviz piyasasıyken; emtia, mısır, pamuk gibi ticari malların alış satış işlemleri de yapılabilmektedir. Alım ve satım işlemleri belirli kurallar ve standartlar içerisinde yapılmaktadır. Burada belirtilen kurallar hem materyali hem de yatırımcıyı korumayı amaçlamıştır.

Ülkemizde, İMKB (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası) bünyesinde alım ve satım işlemleri gerçekleştirilmektedir. Borsada gerçekleştirilen her türlü alım satım işlemleri, belirli kanunlarda ve yönetmeliklerde belirtildiği gibi Sermaye Piyasası Kurumu tarafından denetlenmektedir.

Borsa Nasıl Oynanır ?

Hisse senedi alım ve satım işlemleri gerçekleştirebilmek için; yatırımcıların yani sizlerin haklarını korumak amacıyla kurulmuş olan İMKB’den borsa üyelik belgesi ve Sermaye Piyasası Kurulu’ndan yetki belgesi almış olan kurumlardan borsa hesabı açtırmalısınız. Bunun dışında bankalar üzerinden çalışan aracı kurumlardan yatırım hesap açarak da borsa oynayabilirsiniz.

Aracı kurumun hisse senedi alım satım işlemlerini gerçekleştirebilmesi için yetki vermeniz gerekiyor. Bu nedenle, Sermaye Piyasaları Risk Bildirim Formu ve Çerçeve Sözleşmesi imzalamak zorundasınız. İmzalayacağınız sözleşmede sizi yani yatırımcıyı koruyan Sermaye Piyasası Kurulu denetiminde bulunan maddeler yer alır. Gerçekleştireceğiniz yatırımları güvenli bir şekilde yapabilmeniz açısından bu sözleşmenin önemi büyüktür. Ayrıca; aracı kurum üzerinden işlemler gerçekleştirirseniz, aracı kurumların alım-satım işlemleri üzerinden komisyon aldığını da belirtelim. Alınan komisyon miktarların fahiş miktarlar olmadığını da söyleyelim.

Borsa Nasıl Oynanır ? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık