Bedelli Askerlik Tekrar Ne Zaman Çıkacak ?

Bedelli Askerlik Tekrar Ne Zaman Çıkacak ?

2015 yılı ve daha önceki yıl ortaya çıkarak askere gitmeyi düşünenlerin mutlu olmasını sağlayan bedelli askerlik hizmetinin 2016 yılı içerisinde de tekrar çıkıp çıkmayacağı konusu oldukça merak edilen konular arasındadır. En fazla sorulan sorulardan biri olan bedelli askerlik meclisten geçip bekleyenlere sunulmuştu. Uzun bekleyişin sonucu olumlu olmakla birlikte birçok asker adayının sevinmesini sağladı. 112 binin üzerinde başvuru oldu. Oldukça rağbet gören bedelli askerlik hizmetinden yaşı tutan çok sayıda asker adayı yararlanmak istiyor.

Devlet henüz tam olarak karar almış değil. Fakat alınacak kararın asker adaylarını sevindireceği mi yoksa üzeceğimi merak konusu. Fazla rağbet gören bu duruma da devletin kayıtsız kalmayacağı düşünülüyor. 2011 yılında bedelli askerlik yapmak için istenen bedel 30 bin tl idi. Fakat 10 Aralık 2014 yılında yapılan değişikliğe göre bu tutar 18 bin TL’ye düşürülmüştü.

1988 yılından önce doğanların 18 bini ödemeleri şartıyla askerlik eğitimine tabi tutulmalarının önüne geçilmesi öngörülmüştü. 28 yaşından gün almış olunması belirlenen şartlar içerisinde yer almaktaydı. Sadece 1987 doğumluluların bedelli askerlik yapması beklenirken devlet 1988 doğumlu kişileri de bedelli askerlik kapsamına aldı. Meclise sunulan teklif kabul edilirse bedelli askerlik için ödenmesi gerekli olan miktar taksitli bir şekilde de ödenebilecek. Askerlik parası 6 taksite bölünebilecek. Alınan ücretlerin yurt yapımında kullanılacağı söyleniyor.

2010 ve 2015 yıllarında çıkan bedelli askerlikten sonra bir sonraki bedellinin tarihini veremeyiz ama profesyonel orduya geçişte yeni bedelli askerliğinde 2-3 yıl sonra çıkması bekleniyor , ayrıca 6 bin euro olan dövizle askerlik bin euroya düştü.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık